Σαράντα πόντους ο Κάρι και 13-0 το Γκόλντεν Στέιτ
Παρασκευή, 20 Νοεμβρίου 2015 08:54
UPD:09:01
USA Today Sports/Benny Sieu

Φωτογραφία αρχείου.

Πράγματα και θαύματα κάνει στο ΝΒΑ ο Γιάνννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος στην ήττα του Μιλγουόκι από το Κλίβελαντ πέτυχε 33 πόντους, επίδοση που αποτελεί νέο προσωπικό του ρεκόρ στο κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη.

Απόλυτα δικαιολογημένα τα σχόλια των δύο προπονητών, Κιντ και Μπλατ, μετά τον αγώνα που ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του ΛεΜπρόν Τζέιμς με 115-0100. Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ ξεπέρασε την ατομική του επίδοση, που είχε από τον περασμένο Μάρτιο με τους Πέλικανς (29π.) και τελείωσε το ματς με 33! Είχε 11/13 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και δύο κλεψίματα σε 39:45. ΟΙ Καβαλίερς, όμως, κατάφεραν να πάρουν τη ρεβάνς της ήττες τους την περασμένη Κυριακή στην έδρα των Μπακς (105-108).

Το Μαϊάμι επιβλήθηκε 116-109 του Σακραμέντο, με τον Κώστα Κουφό να έχει μέτρια εμφάνιση με τους «βασιλιάδες». Ο σέντερ των Κινγκς τελείωσε το ματς με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ σε 24:43 λεπτά συμμετοχής. Για τους γηπεδούχους ο Ντουέιν Γουέιντ είχε 24 πόντους, ενώ ο Κρις Μπος σταμάτησε στους 23, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

Το «τρένο» του Γκόλντεν Στέιτ προχωρά με «σπασμένα τα φρένα». Αν και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 23 πόντους διαφορά στο Λος Άντζελες οι πρωταθλητές με επική ανατροπή νίκησαν τους Κλίπερς 124-117 και πανηγύρισαν την 13η επιτυχία τους σε ισάριθμα ματς.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έδειξαν έτοιμοι να «σπάσουν» το αήττητο των «πολεμιστών», αλλά ο Στεφ Κάρι και η συμπαίκτες του είχαμν διαφορετική άποψη. Ο κορυφαίος πλέι μέικερ του κόσμου σταμάτησε στους 40 πόντους, οι 13 εξ αυτών στην 4η περίοδο (12/12 βολές, 5/8 δίποντα, 6/14 τρ, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Πλέον το Γκόλντεν Στέιτ θέλει άλλη μία νίκη για να ισοφαρίσει την κορυφαία επίδοση στην ιστορία του ΝΒΑ σε ξεκίνημα περιόδου, που έχει το Ντάλας από τη σεζόν 2002/2003 με 14 σερί νίκες σε ισάριθμα ματς.

Ο Κρις Πολ πέτυχε 35 πόντους για λογαριασμό των Κλίπερς, ο Μπλέικ Γκρίφιν άλλους 27, ωστόσο, δεν απέφυγαν την 5η τους ήττα σε 11 αγώνες.