Μπαράζ EURO 2016: Προβάδισμα για Σουηδία και Ουκρανία

Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2015 23:43
UPD:15/11/2015 15:15
ICON

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς του EURO 2016 έκανε η Σουηδία με το 2-1 επί της Δανίας, ενώ η Ουκρανία απόκτησε τεράστιο προβάδισμα μετά τη νίκη με 2-0 επί της Σλοβενίας.

Με τους Μπεργκ και Ντουρμάζ στο αρχικό σχήμα, η Σουηδία έστω και δύσκολα επιβλήθηκε με 2-1 της Δανίας στον πρώτο αγώνα μπαράζ των προκριματικών του EURO 2016 και όλα, πλέον, θα κριθούν στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη στην Κοπεγχάγη.

Ο σέντερ φορ του Παναθηναϊκού έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο μέσος του Ολυμπιακού αντικαταστάθηκε στο 68΄ από τον Λάρσον. Ο Φόρσμπεργκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 45΄, ενώ στο 50΄ ο Ιμπραΐμοβιτς με πέναλτι έκανε το 2-0. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε, όμως, ο Γιόργκενσεν έδωσε σημαντικές ελπίδες στους Δανούς με το τέρμα που πέτυχε.

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, η Ουκρανία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στους Σλοβένους στην Αρένα Λβιβ. Προηγήθηκε με τον Γιαρμολένκο πριν το ημίωρο και στο δεύτερο μέρος ο Σελέζνιοφ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-0), δίδοντας στην ομάδα του Φομένκο το μεγάλο πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο Μάριμπορ.