Μπάσκετ: Νίκη με σούπερ ανατροπή για ΑΕΚ

Τετάρτη, 04 Νοεμβρίου 2015 21:14
UPD:21:27
INTIME SPORTS/ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η συνάντηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο του EuroCup και ήταν η δεύτερη συνεχής επιτυχία για την Ένωση.

Η ΑΕΚ σημείωσε εκπληκτική νίκη με απίστευτη ανατροπή απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ, της οποίας επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ με 75-74 παρότι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είχε βρεθεί να χάνει με διαφορά 17 πόντων.

Η συνάντηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο του EuroCup και ήταν η δεύτερη συνεχής επιτυχία για την Ένωση, μετά από εκείνη απέναντι στη Νίζνι Νόβγκοροντ την προηγούμενη εβδομάδα.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ξεκίνησε την τρίτη περίοδο χάνοντας 28-45, όμως με επική αντεπίθεση διαρκείας που βασίστηκε στην καλή άμυνα και το «ζεστό χέρι» των Ντούσαν Σάκοτα, Κάρτερ και Μαυροκεφαλίδη κάλυψε το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς σε ένα πεντάλεπτο, μειώνοντας σε 47-52.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη η Χάποελ περνούσε με μόλις έναν πόντο (68-67), αλλά οι βολές του Κάρτερ έδωσαν στην ΑΕΚ το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (69-68).

Ο Ρόουλαντ ξανάφερε μπροστά τους Ισραηλινούς (69-70), το τρίποντο του Σάκοτα έγραψε το 72-70 στα 34΄΄ πριν τη λήξη, ο Ρόουλαντ ξανά με 1/2 έκανε το 72-71, ο Γουόρεν το 74-71 αφήνοντας 10,2΄΄ στη Χάποελ.

Ο Τζάνινγκ ισοφάρισε με τρίποντο από τα εννιά μέτρα (!) στα 5,6΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Γουόρεν κέρδισε φάουλ (κάνοντας βήματα που δεν καταλογίστηκαν),  ευστόχησε στην πρώτη βολή (75-74), έχασε σκόπιμα τη δεύτερη και το παιχνίδι τελείωσε.