Βόλεϊ: Χωρίς εκπλήξεις η πρεμιέρα στην Α1 Ανδρών

Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2015 21:04
UPD:01/11/2015 00:46
INTIME SPORTS/ΜΠΑΜΠΟΥΚΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Δεν είχε απρόοπτα η πρεμιέρα στη φετινή Α1 Ανδρών, που ξεκίνησε από τη… 2η αγωνιστική καθώς η πρώτη είχε αναβληθεί εξαιτίας της ρήξης ανάμεσα στη Λίγκα και τους διαιτητές.

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε πολύ στο άδειο (λόγω τιμωρίας) κλειστό της Κυψέλης απέναντι στον δυνατό Παναθηναϊκό, αλλά αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος στις λεπτομέρειες που έκριναν το παιχνίδι και έφυγε με νίκη 3-1, «φλερτάροντας» πάντως με την απώλεια βαθμού, καθώς το τέταρτο και τελευταίο σετ έληξε με 27-25.

Ο εντελώς ανανεωμένος Ολυμπιακός ξεκίνησε εμφατικά «κονιορτοποιώντας» την Ορεστιάδα με 3-0, με τον Λετονό διαγώνιό του Έρμανς Έγκλεσκαλνς να έχει ποσοστό 78% (!) στην επίθεση.

Το θρίλερ της βραδιάς παίχθηκε στο κλειστό της Βόχας, όπου ο γηπεδούχος Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 2-0 απέναντι στην Κηφισιά, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και η ομάδα του Βραχατίου πήρε τελικά τη νίκη στο τάι μπρέικ με 3-2, ενώ με νίκη 3-0 απέναντι στη Λαμία ξεκίνησε και ο Άρης.