Euroleague: Υπέκυψε στην ανώτερη Μπαρτσελόνα ο Παναθηναϊκός

Πέμπτη, 29 Οκτωβρίου 2015 23:45
UPD:30/10/2015 00:25

Αμαχητί «έπεσε» απόψε ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη, με την Μπαρτσελόνα να τον υποχρεώνει σε βαριά ως προς την έκταση ήττα με 52-77 στο «Παλαού Μπλαουγκράνα», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στον Γ΄ όμιλο.

Χωρίς Γιάνκοβιτς και Κούζμιτς, οι «πράσινοι» φάνηκε κάποια στιγμή να ξεμένουν από ενέργεια, ενώ σήμερα ήταν πολύ κακοί στην οργάνωση, όπως αποδεικνύουν τα συνολικά 18 λάθη και οι μόλις 13 ασίστ, ενώ έξω από τα 6,75μ. μέτρησαν μόλις 2/14 τρίποντα και κάπως έτσι η εξήγηση έρχεται μόνη της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δύο σερί τρίποντα του Περπέρογλου έφεραν το 6-4, λίγο αργότερα έγινε το 15-9 για τους Καταλανούς αφού οι αντίπαλοί τους έχαναν ακόμη και λέι απ, για να κλείσει η περίοδος με 17-11.

Η είσοδος του Ντόελμαν έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό, αφού με έξι γρήγορους πόντους του Αμερικανού συν τα πολλά λάθη και η κακή βραδιά των Καλάθη, Διαμαντίδη, Πάβλοβιτς, επέτρεψε στους Καταλανούς να φτάσουν τάχιστα στο 27-13 και με τον Αρόγιο να προστίθεται στα... πυροβόλα της περιφέρειας η διαφορά ανέβηκε στο +16 (38-22), για να κλείσει το ημίχρονο με 42-28.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο φουριόζος και σερί 7-0 μείωσε σε 42-35 και στο 48-41 στο 25΄, «κόλλησε» όμως επιθετικά στα τελευταία 4΄:30΄΄ του τρίτου δεκάλεπτου κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας, αφού δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην αντεπίθεσή του και στο 30΄ έχανε με 12 πόντους (55-43).

Τα λάθη και οι κακές επιλογές συνεχίστηκαν με αμείωτο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο, στην «εξίσωση» των Καταλανών μπήκε και ο Σάμιουελς και με σερί 8-0 η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ «κλείδωσε» τη νίκη φτάνοντας τη διαφορά στο +20 (64-44). Ο Παναθηναϊκός παράπαιε και η Μπαρτσελόνα δεν τον λυπήθηκε, καθώς με τον Αμπρίνες να έχει 3/3 τρίποντα στα τελευταία λεπτά η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της.