Μπάσκετ: Ξέσπασε στον Αρκαδικό (89-44) ο Ολυμπιακός

Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2015 20:16
UPD:20:30
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες στη φετινή Α1 σημείωσε ο Ολυμπιακός, συντρίβοντας στο ΣΕΦ τον Αρκαδικό με 89-44 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη ημέρα στο πρωτάθλημα.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων αποτυπώθηκε στην τελική διαφορά, με τους "ερυθρόλευκους" να υπερβαίνουν το νταμπλ σκορ παρότι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες που δεν παίζουν πολύ, όπως οι Τολιόπουλος, Τσαϊρέλης και Αθηναίου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε χαλαρά, απέναντι σε έναν αντίπαλο που επιθετικά ήταν πολύ αδύναμος εξ ου και το 21-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο πρωταθλητής πάτησε "γκάζι" στη δεύτερη περίοδο και με τον Λοτζέσκι (20 πόντοι με 4/6 τρίποντα) να συνεχίζει το κρεσέντο που ξεκίνησε απέναντι στη Λαμποράλ Κούτσα έξω από τα 6,75μ. έτρεξε απίστευτο σερί 18-0 και έστειλε τη διαφορά στο +28 (39-11).

Οι Αρκάδες πρόσθεταν πόντους στην επίθεση μόνο από τη γραμμή των βολών, την ώρα που στο... διαγωνισμό τριπόντων έμπαιναν και οι Στρόμπερι (13π., 3/6 παιχνίδι), Αγραβάνης (17π., 3/6), με αποτέλεσμα η διαφορά να έχει φτάσει στους 35 πόντους (50-15) με τη λήξη του ημιχρόνου, αφού οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 4 πόντους στη δεύτερη περίοδο!

Με το παιχνίδι να έχει προσλάβει πια χαρακτήρα προπόνησης, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε για ένα διάστημα στη συνέχεια και με 12 πόντους σε τέσσερα λεπτά ο Αρκαδικός "μάζεψε" κάπως τη διαφορά (57-27), για να φτάσουμε στο 30΄ και το σκορ να είναι 71-33. Με σερί 10-0 στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +48 (81-33), σε ένα παιχνίδι που είχε χάσει από νωρίς κάθε ενδιαφέρον.