Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2015 20:30
UPD:20:37
ICON PRESS/ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Την πρώτη βαθμολογική απώλεια στη νέα περίοδο μετρά από σήμερα η ΑΕΚ, που νίκησε στα Μεσόγεια το Μαρκόπουλο με 3-2 ύστερα από "θρίλερ" περίπου δυόμισι ωρών, στο πρώτο φετινό παιχνίδι της Α1 Γυναικών που κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Η Ένωση προηγήθηκε δύο φορές (25-19, 25-14) αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν άλλες τόσες (25-23, 25-18). Στο πέμπτο σετ το Μαρκόπουλο πέρασε με 6-2, όμως η χαμένη κόντρα επίθεση της Αλεξάκου έφερε επιμέρους σκορ 2-6 για την ΑΕΚ, που ισοφάρισε 8-8 και προηγήθηκε με 12-10.

Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε 13-13 με μπλοκ της Βαρουδάκη, αλλά με ένα πλασέ της Λαμπρινίδου και με μία κόντρα επίθεση της Κωνσταντινίδου η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη, αλλά βρίσκεται πια ένα βαθμό πίσω από τους πρωτοπόρους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και Πανναξιακό.

Η ομάδα της Νάξου δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον "νεοφώτιστο" Πορφύρα, τον οποίο νίκησε με άνεση 3-0 στον Πειραιά, ενώ σε δεύτερη σερί νίκη έφτασε και ο Άρης, που άλωσε το κλειστό της Ηλιούπολης επικρατώντας της ομώνυμης αθηναϊκής ομάδας με 3-2 (15-13 το τάι μπρέικ) και φτάνοντας στους 5 βαθμούς ύστερα από δύο αγωνιστικές.