Μπάσκετ: Ιστορική νίκη στη Λεωφόρο για τις Γυναίκες του Ολυμπιακού

Σάββατο, 24 Οκτωβρίου 2015 20:14
UPD:20:16
Icon/ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού πήρε... "εκδίκηση" για τους Άνδρες, νικώντας τον Παναθηναϊκό στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος" με 66-61 στο πρώτο ντέρμπι "αιωνίων" στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ.

Οι "ερυθρόλευκες", που δημιουργήθηκαν το καλοκαίρι από τη συγχώνευση με το Ελληνικό, έφτασαν στην τρίτη νίκη σε τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα και οδηγούν την κούρσα, ενώ ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη ήττα για φέτος.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα "εκρηκτικό" ξεκίνημα και προηγήθηκε 18-8, όμως οι "πράσινες" συνήλθαν γρήγορα, κατέβασαν τη διαφορά (21-16) και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 36-32.

Οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου, πέρασαν ακόμη και με 7 πόντους (43-36), αλλά λίγο πριν λήξη το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα κατέβασε τη διαφορά στο -2 (49-51).

Το παιχνίδι στη συνέχεια πήγε πόντο-πόντο αλλά στο 37΄ οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 62-58 και με ανεβασμένη ψυχολογία έφτασαν στη νίκη με 66-61 έχοντας για κορυφαίες τις Χαλιβέρη (24 πόντοι, 3/5 τρίποντα) και Τζόνσον (23 πόντοι - 10 ριμπάουντ), ενώ από τον Παναθηναϊκό διακρίθηκαν οι Ντέλβα (16 πόντοι - 11 ριμπάουντ) και Καλέντζου (13 πόντοι).