Μπάσκετ: «Έπεσε» στην Αγία Πετρούπολη ο ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2015 22:49
UPD:22:57
ICON /ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Την ήττα με 66-76 γνώρισε ο ΠΑΟΚ στη Ρωσία από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 5ο όμιλο του EuroCup.

Παρά το καλό του ξεκίνημα, όταν προηγήθηκε 11-4, ο «Δικέφαλος» δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην αντεπίθεση των Ρώσων, που έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-15.

Πιο ισορροπημένα τα πράγματα στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τη Ζενίτ να εκμεταλλεύεται την υπεροχή της κάτω από τα καλάθια για να αντισταθμίσει τη μεγάλη αστοχία (0/8 τρίποντα) από την περιφέρεια.

Στην τρίτη περίοδο  οι γηπεδούχοι οικοδόμησαν διαφορά 10 πόντων (50-40 στο 27΄), αλλά με τον Χάτσερ να «τραβά» την επίθεση του ΠΑΟΚ συν ένα τρίποντο του Δέδα στην εκπνοή, στο 30΄ το σκορ ήταν 56-50 για τους γηπεδούχους.

Ο Χάτσερ συνέχισε να παίζει καλά, αλλά με σερί 12-0 η Ζενίτ πήρε και πάλι μια διαφορά 10 πόντων (67-57) στο 35΄,  την οποία και διατήρησε ως τη λήξη της αναμέτρησης.