Euroleague: Με το "δεξί" ο Ολυμπιακός, 76-61 την Τσεντεβίτα

Πέμπτη, 15 Οκτωβρίου 2015 23:51
UPD:16/10/2015 00:10

"Ποδαρικό" με νίκη έκανε στη φετινή Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, που ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, σε άμυνα και επίθεση, νίκησε 76-61 την πρωταθλήτρια Κροατίας Τσεντεβίτα, στο πλαίσιο του 2ου ομίλου.

Μια επιτυχία που αποκτά μεγαλύτερη αξία αφού ο πρωταθλητής Ελλάδας έπαιξε χωρίς τους τραυματίες σέντερ του Μιλουτίνοφ και Χάντερ, αλλά ο Γιανγκ κάλυψε επάξια τις απουσίες και η ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον Αγραβάνη στη θέση "5".

Ο Αμερικανός τελείωσε το παιχνίδι με ένα απίθανο tendex, απόρροια των 16 πόντων, των 6 ριμπάουντ και των 4 μπλοκ. Ο Πρίντεζης ήταν και απόψε leader στην επίθεση με 20 πόντους και ο Λοτζέσκι (14 πόντοι) ο παίκτης που "άνοιξε" τη διαφορά με 3 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, δίνοντας την ηρεμία που χρειαζόταν η ομάδα του.

Παρά το εύρος της τελικής διαφοράς, πάντως, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στα πρώτα 25 λεπτά από τη μαχητική πρωταθλήτρια Κροατίας, που παίζοντας απλά και τιμωρώντας σε κάθε φάση που της επιτρεπόταν την αμυντική νωθρότητα του Ολυμπιακού, προηγήθηκε στο 25΄ με 47-43 χάρις στον επιθετικό οίστρο του Πούλεν, που τελείωσε το ματς με 18 πόντους.

Στο σημείο εκείνο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ, οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν με τρίποντο του Μάντζαρη σε 46-47 και ο Πρίντεζης ισοφάρισε (48-48) στο 27΄. Με κάποιες βολές και την έκτη ασίστ του Σπανούλη, ο Αγραβάνης έγραψε το 54-48 και ο Λοτζέσκι με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +9 (57-48), με τον Ολυμπιακό να τρέχει επί μέρους σκορ 14-1 και όχι να μην ξανακοιτά πίσω, αλλά να αυξάνει συνέχεια τη διαφορά.