Γερμανία: Πέντε στα πέντε και η Ντόρτμουντ

Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου 2015 20:46
UPD:20:48
REUTERS/INA FASSBENDER

Η Μπορούσια είχε «καθαρίσει» το ματς πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας με τα γκολ των Χόφμαν (19΄) και Καγκάουα (58΄). Δεκαπέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Ομπαμεγιάνγκ «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους «Βεστφαλούς» με πέναλτι.

Δεν έχει αντίπαλο μέχρι τώρα η Ντόρτμουντ, η οποία στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της μπουντεσλίγκα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Μπάγερ Λεβερκούζεν (3-0).

Η Μπορούσια είχε «καθαρίσει» το ματς πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας με τα γκολ των Χόφμαν (19΄) και Καγκάουα (58΄). Δεκαπέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Ομπαμεγιάνγκ «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους «Βεστφαλούς» με πέναλτι και με τη Μπάγερν είναι οι δύο ομάδες που μέχρι τώρα διατηρούν το απόλυτο στο ξεκίνημα του γερμανικού πρωταθλήματος.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Σάλκε στην έδρα της Στουτγκάρδης με 1-0, χάρις στο γκολ του Σανέ στο 53΄, ενώ η Άουγκσμπουργκ επιβλήθηκε άνετα του Ανόβερου με 2-0, με τα γκολ των Εσβάιν (29΄) και Φέρχα (με πέναλτι στο 32΄).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:
Μάιντς-Χοφενχάιμ                                3-1 (18',61' ,68' Μαλι - 13' Σμιντ)
Βόλφσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου     2-0(76΄, 88΄ πεν. Ντοστ)
Αμβούργο-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-0
Βέρντερ Βρέμης-Ίνγκολστατ                0-1 (90΄+ πεν. Χάρτμαν)
Κολονία-Γκλάντμπαχ                            1-0 (64΄ Μοντέστ)
Ντάρμστατ-Μπάγερν Μονάχου           0-3 (20΄ Βιδάλ, 62΄ Κομάν, 63΄ Ρόντε)
Στουτγκάρδη-Σάλκε                               0-1 (53΄ Σανέ)
Ντόρτμουντ-Λεβερκούζεν                     3-0 (19΄ Χόφμαν, 58΄ Καγκάουα, 74΄ πέν. Ομπαμεγιάνγκ
Άουγκσμπουργκ-Ανόβερο                    2-0 (29΄ Έσβαϊν, 32΄ πέν. Φέρχαχ)