Ευρωμπάσκετ 2015: Ιταλία για μετάλλιο, 82-52 το Ισραήλ

Κυριακή, 13 Σεπτεμβρίου 2015 21:33
UPD:22:39
REUTERS/BENOIT TESSIER

Εμφατική πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ 2015 πήρε η Ιταλία, συντρίβοντας το Ισραήλ με 82-52 στο μεταξύ τους νοκ άουτ αγώνα στη φάση των "16".

Η "σκουάντρα ατζούρα" ευτύχησε να διαθέτει έναν... εξωπραγματικό Αλεσάντρο Τζεντίλε, ο οποίος με 27 πόντους διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των Ισραηλινών και συνέβαλε ώστε το θεωρούμενο πριν την έναρξή του ως ντέρμπι να μετατραπεί σε... προπόνηση.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 40-30 στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη μόνο η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι υπήρχε στο γήπεδο. Ειδικά στην τρίτη περίοδο η άμυνα των νικητών επέτρεψε στο Ισραήλ να σκοράρει μόλις 9 πόντους, την ώρα που οι "ατζούρι" πέτυχαν 28.

Ο Μάρκο Μπελινέλι πρόσθεσε άλλους 14 πόντους στη "σούμα" για την ομάδα του, ενώ για το συγκρότημα του Ερέζ Εντελστάιν ο Γκαλ Μέκελ είχε 20 πόντους και ο Λιόρ Ελιγιάχου 12.