Γερμανία: Με τη βοήθεια του διαιτητή η Μπάγερν έκανε το 4Χ4

Σάββατο, 12 Σεπτεμβρίου 2015 18:43
UPD:18:46
REUTERS/MICHAEL DALDER

Με τη βοήθεια του διαιτητή η Μπάγερν ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα στο εντός έδρας ματς με την Άουγκσμπουργκ, νίκησε με 2-1 και πλέον έρχεται… φορτσάτη στην Ελλάδα για το πρώτο ματς των ομίλων του Champions League με τον Ολυμπιακό (16/09).

Μπάγερν και Ντόρτμουντ έκαναν το 4Χ4 στο ξεκίνημα της μπουντεσλίγκα, ενώ τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η «νεοφώτιστη» Ντάρμστατ, με το «διπλό» στη «Μπάι Αρίνα» επί της Λεβερκούζεν (0-1).

Οι Βαυαροί που μέχρι το 77ο λεπτό βρίσκονταν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Εσβάιν, κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρχικά με τον Λεβαντόφσκι και στο 89΄ με πέναλτι που είδε μόνο ο ρέφερι της συνάντησης πήραν το «τρίποντο» με το κτύπημα του Μίλερ.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα χρησιμοποίησε τους Νόϊερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο, Βιδάλ (56` Κομαν), Τιάγκο, Λαμ (90` Κίμιχ), Μίλερ (90΄ Μπερνατ), Ντάγκλας Κόστα, Λεβαντόφσκι.

Συγκάτοικος των Βαυαρών στην κορυφή, παρέμεινε η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, Ντόρτμουντ, που συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία, συντρίβοντας εκτός έδρας με 4-2 το Ανόβερο και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Η μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στη «Μπάι Αρίνα» του Λεβερκούζεν, όπου η «νεοφώτιστη» Ντάρμστατ επικράτησε με 1-0 της Μπάγερ, στην ενδεκάδα της οποίας βρέθηκε και στα 90 λεπτά ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.