Champions League: Η πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (β' μέρος)

Πέμπτη, 20 Σεπτεμβρίου 2012 14:13

Champions League: Η πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (β
EPA / SERGEY DOLZHENKO
Ε’ Ομιλος: Θετικό ξεκίνημα για τη Σαχτάρ μέσα στο Ντόνετσκ απέναντι στην αδύναμη του ομίλου Νόρτζελαντ. Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου επιβλήθηκε με 2-0 χάρη στα δύο τέρματα του Χένρικ Μικιταριάν (44ο λεπτό και 76ο λεπτό, αντίστοιχα). Ο Αρμένιος παίκτης έχει φτάσει ήδη τα 14 γκολ σε 10 αγώνες της ουκρανικής ομάδας.
REUTERS / GLEB GARANICH
Ε’ Ομιλος: Η Σαχτάρ πλέον μοιράζεται την κορυφή του ομίλου με την Τσέλσι και θα κληθεί να ταξιδέψει μέχρι την Ιταλία στην επόμενη αγωνιστική όπου θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους.
EPA / KAREL PRINSLOO
Ε’ Ομιλος: Τρία χρόνια μακριά από το Champions League φαίνεται ότι δεν επηρέασαν καθόλου τη «Μεγάλη Κυρία» του Ιταλικού ποδοσφαίρου που βρέθηκε να χάνει μέσα σε δύο λεπτά με 2-0 από την Τσέλσι μέσα στο Λονδίνο, αλλά κατάφερε στο τέλος να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Ο Βραζιλιάνος Οσκαρ ήταν ο σκόρερ για την ομάδα του Ντι Ματέο (31ο και 33ο λεπτό) ενώ για τη Γιουβέντους δίχτυα βρήκαν οι Βιντάλ (38ο λεπτό) και Κουαλιαρέλα (85ο λεπτό).
Ε’ Ομιλος: Το καλύτερο ντεμπούτο του στο Champions League πραγματοποίησε ο Οσκαρ αφού ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων της Τσέλσι, αφήνοντας τη σφραγίδα του. Το δεύτερο γκολ του 20χρονου Βραζιλιάνου ήταν από τα καλύτερα της αγωνιστικής.
EPA / YOAN VALAT
ΣΤ’ Ομιλος: Μία από εκπλήξεις της πρώτης αγωνιστικής ήταν η εντός έδρα ήττα της πρωταθλήτριας Γαλλίας, Λιλ από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με κόντρα επιθέσεις να σημειώσουν τρία τέρματα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τους Βολόντκο (6ο λεπτό), Ροντιόνοφ (20ό λεπτό) και Ολέκνοβιτς (43ο λεπτό). Η Λιλ αν και έχασε ευκαιρίες το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σεντού στο 60ό λεπτό.
REUTERS / PASCAL ROSSIGNOL
ΣΤ’ Ομιλος: Για τον πρωτοπόρο του ομίλου η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ θα υποδεχθεί στην έδρα της τη Μπάγερν που έρχεται από εύκολη εντός έδρας νίκη επί της Βαλένθια. Αυτός θα είναι ο πρώτος εκτός έδρας αγώνας για τους Βαυαρούς στο φετινό Champions League και αντιθέτως η πρώτη αναμέτρηση στη χώρα της για την ομάδα από την Λευκορωσία.
REUTERS / MICHAEL DALDER
ΣΤ’ Ομιλος: Στο ντέρμπι του ομίλου η Μπάγερν Μονάχου μέσα στο γήπεδό της έκαμψε εύκολα την όποια αντίσταση της Βαλένθια και κατάφερε να πάρει τη νίκη (2-1) και τους τρεις βαθμούς από τους Ισπανούς. Σκόρερ για τους Βαυαρούς ήταν ο Μπαστιάν Σβάινσταϊγκερ στο 38ο λεπτό και ο Τόνι Κρόος στο 76ο λεπτό με ένα φοβερό σουτ. Για τη Βαλένθια μείωσε ο Βαλντές στο 91ο λεπτό.
EPA / PETER KNEFFEL
ΣΤ’ Ομιλος: Η Μπάγερν έχασε στο 92ο λεπτό πέναλτι καθώς ο Ντιέγκο Αλβες απέκρουσε το σουτ του Μάντζουκιτς.
EPA / ALEJANDRO GARCIA
Ζ’ Ομιλος: «Καρδιοχτύπησε» η Μπαρτσελόνα μέσα στο Καμπ Νου καθώς βρέθηκε να χάνει στο 59ο λεπτό με 2-1 από την Σπαρτάκ Μόσχας, η οποία νωρίτερα είχε κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο σκορ. Η λύτρωση για τους «μπλαουγκράνα» ήρθε τελικά από τον… συνήθη ύποπτο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με δύο γκολ στο 72ο λεπτό και 80ό λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Καταλονίας με 3-2. Ο νεαρός Τέγιο στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Ντάνι Αλβες με αυτογκολ προσέφερε ένα αξιόλογο δώρο στη Σπαρτάκ Μόσχας και στο 58ο λεπτό ο Ρομούλο πάγωσε το Καμπ Νου.
REUTERS / GUSTAU NACARINO
Ζ’ Ομιλος: Τα δύο γκολ που πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι στον αγώνα επί της Σπαρτάκ Μόσχας είναι αξιομνημόνευτα καθώς ήταν η 14η φορά στην ιστορία του Champions League που ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός καταφέρει να βρει δύο φορές δίχτυα. Με την επίδοσή του αυτή «έπιασε» τον Ραούλ στην κορυφή της σχετικής λίστας.
REUTERS / DAVID MOIR
Ζ’ Ομιλος: Σε ρηχά νερά κινήθηκαν Σέλτικ και Μπενφίκα με την Πορτογαλική ομάδα να φεύγει από την Σκωτία με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας αφού ο αγώνας έληξε χωρίς τέρματα. Στη φωτογραφία οι προπονητές των δύο ομάδων, Νιλ Λένον και Χόρχε Χεσούς.
Ζ’ Ομιλος: Η Μπενφίκα είχε περισσότερες φάσεις από τους γηπεδούχους που αγωνίζονταν χωρίς τον Γιώργο Σαμαρά, αλλά αυτό δεν απέφερε κάποιο θετικό αποτέλεσμα για τη ομάδα του Χόρχε Χεσούς που στην επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τη Μπαρτσελόνα.
EPA / PETER POWELL
Η’ Ομιλος: Μπορεί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων, επικρατώντας με 1-0 της Γαλατασαράι στο Ολντ Τράφορντ, αλλά αυτό το οφείλει περισσότερο στο… δοκάρι. Η τουρκική ομάδα είχε τρία δοκάρια και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στους «κόκκινους διαβόλους» που έχασαν πέναλτι όταν ο Μουσλέρα απέκρουσε το σουτ του Νάνι.
Η’ Ομιλος: Το Οσκαρ ατυχίας της αγωνιστικής πηγαίνει σίγουρα στη Γαλατασαράι καθώς οι παίκτες είχαν τρία δοκάρια κατά την διάρκεια του αγώνα.
REUTERS / MIGUEL VIDAL
Η’ Ομιλος: Η Μπράγκα δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση με την Κλουζ. Η πορτογαλική ομάδα ηττήθηκε εντός έδρας από τους Ρουμάνους με 2-0. Μοιραίος παίκτης για την Μπράγκα ήταν ένας πρώην παίκτης της, ο Ραφαέλ Μπάστος που πέτυχε και τα δύο τέρματα των φιλοξενουμένων (στο 19ο και 34ο λεπτό).
EPA / HUGO DELGADO
Η’ Ομιλος: Η Μπράγκα προσπάθησε να απαντήσει στη ψυχρολουσία από την Κλουζ, έχασε ευκαιρίες αλλά δε μπόρεσε να μετουσιώσει κάποια από αυτές σε γκολ. Έτσι χρειάζεται επειγόντως ένα θετικό αποτέλεσμα (ή όχι νίκη) μέσα στην Τουρκία στην επόμενη αγωνιστική απέναντι στη Γαλατασαράι που έρχεται και αυτή από ήττα.