Champions League: Η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (α' μέρος)

Τετάρτη, 03 Οκτωβρίου 2012 14:02

Champions League: Η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (α
REUTERS / STRINGER/ITALY
5ος Ομιλος: Χωρίς νίκη παραμένει η Γιουβέντους μετά και τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Η «Μεγάλη Κυρία» παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Σαχτάρ Ντόνετσκ, αν και οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι και άξιζαν τη νίκη. Το Τορίνο πάγωσε όταν στο 23ο λεπτό όταν ο Αλεξ Τεσέιρα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Δύο λεπτά όμως αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ του Μπονούτσι.
5ος Ομιλος: Μετά την ισοπαλία στην Ιταλία η Σαχτάρ συγκατοικεί στην πρώτη θέση του ομίλου μαζί με την Τσέλσι, έχοντας τέσσερις βαθμούς έκαστη ενώ η Γιουβέντους έχει μαζέψει μόλις δύο.
REUTERS / EDDIE KEOGH
5ος Ομιλος: Την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League πέτυχε η Τσέλσι που «καθάρισε» εκτός έδρας 4-0 την ομολογουμένως υποδεέστερη Νόρτζελαντ.
5ος Ομιλος: Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ρομπέρτο ντι Ματέο ήταν ο Χουάν Μάτα που πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα τέρματα των Λονδρέζων (στο 34ο και στο 82ο λεπτό). Τα άλλα δύο σημείωσαν ο Νταβίντ Λουΐζ στο 80ό λεπτό και ο Ραμίρες εννέα λεπτά αργότερα.
REUTERS / HEINO KALIS
6ος Ομιλος: Την πρώτη της νίκη στους ομίλους του Champions League πέτυχε η Βαλένθια καθώς επικράτησε μέσα στο «Μεστάγια» της Λιλ με 2-0. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο μοιράζεται τους ίδιους βαθμούς (τρεις) με την Μπάγερν. Αντιθέτως η Λιλ που ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δεν έχει καταφέρει ακόμη να γευτεί τη χαρά της νίκης και είναι τελευταία χωρίς βαθμούς.
6ος Ομιλος: Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Βαλένθια ήταν και πάλι ο Βραζιλιάνος επιθετικός Ζόνας που σημείωσε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων (στο 38ο και στο 75ο λεπτό).
REUTERS / VASILY FEDOSENKO
6ος Ομιλος: Η μεγαλύτερη έκπληξη την πρώτη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής έγινε στη Λευκορωσία όταν η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ «διέλυσε» με 3-1 την ανύπαρκτη αμυντικά Μπάγερν Μονάχου. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Βίκτορ Γκοτσαρένκο που χαίρεται τη μοναξιά της κορυφής στον όμιλο, έχοντας έξι βαθμούς.
6ος Ομιλος: Τα γκολ για την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ σημείωσε ο Παβλόφ στο 23ο λεπτό και ο Ροντιόνοφ στο 78ο λεπτό. Ο Φρανκ Ριμπερί μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 2-1 στο 91ο λεπτό και ο Ρενάν Μπρεσάν στο 94ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Με τη νίκη τους αυτή οι γηπεδούχοι έβαλαν τέλος σε ένα νικηφόρο σερί εννέα αγώνων της Μπάγερν.
REUTERS / JOSE MANUEL RIBEIRO
7ος Ομιλος: Το «δύο στα δύο» έκανε η Μπαρτσελόνα στον έβδομο αφού πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Μπενφίκα (στο «Ντα Λουζ»), την οποία κέρδισε με 2-0. Οι Καταλανοί επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί του ομίλου και βρίσκονται στην κορυφή με έξι βαθμούς. Τα γκολ για την ομάδα του Τίτο Βιλανόβα πέτυχαν ο Αλέξις Σάντσες στο έκτο λεπτό και ο Σεσκ Φάμπρεγας στο 55ο λεπτό, αντίστοιχα.
7ος Ομιλος: Η νίκη της Μπαρτσελόνα στην Πορτογαλία επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Κάρλος Πουγιόλ στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός υπέστη εξάρθρωση του αριστερό του αγκώνα και θα παραμείνει εκτός γηπέδων για έξι εβδομάδες. Ετσι, θα λείψει από το «ελ κλάσικο» του Σαββάτο, όπου η Μπαρτσελόνα θα έχει αμυντικό πρόβλημα καθώς και ο Ζεράρ Πικέ είναι τραυματίας.
REUTERS / MAXIM SHEMETOV
7ος Ομιλος: Με γκολ του Γιώργου Σαμαρά στο 90ό λεπτό η Σέλτικ πήρε το «διπλό» μέσα στη Μόσχα επί της Σπαρτάκ, κερδίζοντας με 3-2 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στους ομίλους τους Champions League. Το σκορ στον αγώνα άνοιξε η Σέλτικ στο δωδέκατο λεπτό με τον Γκάρι Χούπερ (βρίσκεται δίχτυα σε τέταρτο σερί αγώνα), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 41ο λεπτό με τον Εμενίκε που έκανε την ανατροπή για την Σπαρτάκ στο 48ο λεπτό. Στο 71ο λεπτό ο Κομπάροφ με αυτογκόλ του έφερε το παιχνίδια στα ίδια για τη Σέλτικ για να έρθει η «χρυσή» κεφαλιά του Σαμαρά και να λυτρώσει τους φιλοξενούμενους.
7ος Ομιλος: Μετά τη λευκή ισοπαλία με την Μπενφίκα στην προηγούμενη αγωνιστική η Σέλτικ έφτασε πλέον τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο και φιγουράρει στη δεύτερη θέση, πίσω από την Μπαρτσελόνα. Την επόμενη αγωνιστική όμως πηγαίνει στη Βαρκελώνη για να αγωνιστεί με τους «μπλαουγκράνα». Η Σπαρτάκ (που είναι άποντη) υποδέχεται τη Μπενφίκα και θέλει μόνο νίκη για να έχει ελπίδες.
REUTERS / BOGDAN CRISTEL
8ος Ομιλος: Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη φάση των ομίλων του Champions League σημείωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας της Κλουζ στη Ρουμανία με 2-1. Πρωταγωνιστές τα τέρματα των φιλοξενούμενων ήταν οι Φαν Πέρσι και Ρούνεϊ με τον πρώτο να σκοράρει και τον δεύτερο να δημιουργεί (στο 29ο και 49ο λεπτό, αντίστοιχα). Για την Κλουζ το μοναδικό τέρμα πέτυχε ο Παντελής Καπετάνος στο 14ο λεπτό.
8ος Ομιλος: Το γκολ του Παντελή Καπετάνου με το οποίο άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση της Κλουζ με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν το πρώτο του Έλληνα επιθετικού στους ομίλους του Champions League.
REUTERS / MURAD SEZER
8ος Ομιλος: Μεγάλη νίκη επί της Γαλατασαράι μέσα στην Τουρκία πέτυχε η Μπράγκα, επικρατώντας με 2-0. Τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Ρούμπεν Μίκαελ στο 27ος και 'Αλαν στο 94ο λεπτό.
8ος Ομιλος: Με τη νίκη της στην Τουρκία η Μπράγκα ρέφαρε την εντός έδρας ήττα από την Κλουζ στην προηγούμενη αγωνιστική. Ετσι, έχει τους ίδιους βαθμούς με τη ρουμάνικη ομάδα στον όμιλο (τρεις). Αντιθέτως η Γαλατασαράι δεν έχει συγκεντρώσει κανέναν βαθμό αφού έχει δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες και δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στο Champions League απέναντι στην Μπράγκα.