Champions League: Η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (β' μέρος)

Πέμπτη, 04 Οκτωβρίου 2012 10:00

Champions League: Η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (β
REUTERS / GLEB GARANICH
1ος Ομιλος: Μετά την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν στην πρεμιέρα των ομίλων, η Ντιναμό Κιέβου πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του Champions League, επικρατώντας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 2-0. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν ο Γκούσεβ στο τρίτο λεπτό και ο Πίβαριτς με αυτογκόλ στο 33ο λεπτό, αντίστοιχα.
1ος Ομιλος: Αυτός ήταν ο ενδέκατος συνεχόμενος αγώνας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Champions League χωρίς νίκη. Μετράει ήδη δέκα ήττες και μία ισοπαλία. Φέτος βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου χωρίς βαθμούς, με δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.
1ος Ομιλος: Στο ντέρμπι του ομίλου η Πόρτο επικράτησε στο «Ντραγκάο» της Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0. Το «χρυσό» γκολ για τους γηπεδούχους ο Χάμες Ροντρίγκεζ στο 83ο λεπτό. Η Πορτογάλοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. REUTERS/RAFAEL MARCHANTE
REUTERS / RAFAEL MARCHANTE
1ος Ομιλος: Με τη νίκη της επί της Παρί Σεν Ζερμέν, η Πόρτο έκανε το «δύο στα δύο» στον όμιλο και απολαμβάνει τη μοναξιά της πρώτης θέσης με έξι βαθμούς.
REUTERS / INA FASSBENDER
2ος Ομιλος: Πολύτιμη ισοπαλία (2-2) απέσπασε μέσα στο «Αρίνα ΑουφΣάλκε» η Μονπελιέ από την Σάλκε. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 13ο λεπτό με τον Αϊτ-Φανά για να έρθει στο 26ο λεπτό ο Ντράξλερ φέρει το παιχνίδια στα ίσια για τους γηπεδούχους. Η Σάλκε πέρασε μπροστά στο σκορ χάρη στο πέναλτι του Χούντελααρ στο 53ο. Σε αυτή τη φάση η Μονπελιέ έμεινε με δέκα παίκτες χάρη στην αποβολή του Μποκαλί. Η Γαλλική ομάδα δεν το έβαλε κάτω, πίεσε και στο 90ό λεπτό πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τον Σουλεϊμάν Καμαρά.
2ος Ομιλος: Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της Σάλκε, Γιούλιαν Ντράξλερ υπέστη κάταγμα στο αριστερό του χέρι και μείνει εκτός γηπέδων τρεις με τέσσερις εβδομάδες. REUTERS/INA FASSBENDER
Reuters / EDDIE KEOGH
Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος συγκριτικά με τον αγώνα της πρεμιέρας απέναντι στη Σάλκε, πάλεψε στο «Εμιρέιτς» και θα μπορούσε κάτι καλύτερο, αλλά -όπως πέρυσι- δεν απέφυγε την ήττα από την Αρσεναλ, αυτή τη φορά με 3-1.
Οι «κανονιέρηδες» του Αρσέν Βενγκέρ προηγήθηκαν στο 42ο λεπτό με τον Ζερβίνιο και οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Μήτρογλου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ποντόλσκι έκανε το 2-1 στο 56ο λεπτό, από λάθος του Μανωλά και ο Ράμσεϊ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, όταν όλοι οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ είχαν περάσει στην επίθεση.
REUTERS / LAURENT DUBRULE
3ος Ομιλος: Δεύτερη νίκη (πρώτη εκτός έδρας) σε ισάριθμα παιχνίδια για την Μάλαγα, η οποία πέρασε αλώβητη και από το Βέλγιο, επικρατώντας με 3-0 της Αντερλεχτ. Τα γκολ της ομάδας του Μανουέλ Πελεγκρίνι πέτυχε ο Ελισέου στο 46ο και 64ο λεπτό και ο Χοακίν με πέναλτι στο 57ο λεπτό.
3ος Ομιλος: Μεγάλος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν ο Ελιζέου που πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του. Η Μάλαγα πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς ενώ η Αντερλεχτ είναι τρίτη με έναν βαθμό.
REUTERS / ALEXANDER DEMIANCHUK
3ος Ομιλος: Την πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας πανηγύρισε η Μίλαν που επικράτησε τις Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης σε ήττα με 3-2. Τα τέρματα για τους «ροσονέρι» πέτυχαν ο Εμάνουελσον στο 13ο, ο Ελ Σαράουΐ στο 16ο και ο Χούμποτσαν με αυτογκόλ στο 75ο λεπτό. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Χουλκ στο 47ο λεπτό και Σιρόκοβ στο 49ο λεπτό.
3ος Ομιλος: Απογοήτευση υπάρχει στο στρατόπεδο της Ζενίτ καθώς μετά από δύο αγωνιστικές η Ρώσικη ομάδα δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ή έστω να πάρει μία ισοπαλία. Ετσι βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου, χωρίς βαθμούς. Η επόμενη εντός έδρας αναμέτρηση με την Αντερλεχτ έχει τεράστια σημασία για την ομάδα του Σπαλέτι.
Reuters / UNITED PHOTOS
4ος Ομιλος: Λίγες ημέρες πριν το «Ελ-κλάσικο» η Ρεάλ Μαδρίτης διέσυρε τον Αγιαξ μέσα στην Ολλανδία με το επιβλητικό 4-1, φτάνοντας τις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Πλέον η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης με έξι βαθμούς και ο Αγιαξ στην τελευταία θέση άποντος.
4ος Ομιλος: Τη σφραγίδα του στην επιβλητική νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί του Αγιαξ έβαλε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, πετυχαίνοντας τα τρία από τε τέσσερα τέρματα της ομάδας του (42ο, 79ο 81ο λεπτό). Στον πίνακα των σκόρερ προστέθηκαν ο Καρίμ Μπενζεμά που σημείωσε στο 48ο λεπτό το δεύτερο γκολ της τη «βασίλισσα της Ευρώπης» και ο Μοισάντερ που μείωσε για τους γηπεδούχους στο 56ο λεπτό.
REUTERS / PHIL NOBLE
4ος Ομιλος: Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι μεταξύ της γηπεδούχου Μάντσεστερ Σίτι και της Ντόρτμουντ. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με τους Γερμανούς να είναι άτυχοι καθώς ισοφαρίστηκαν στο 90ό λεπτό με πέναλτι που χτύπησε ο Μπαλοτέλι. Προηγουμένως ο Ρόις στο 61ο λεπτό είχε πετύχει το γκολ των φιλοξενούμενων που είχαν μπει στο γήπεδο πολύ ορεξάτοι και έχασαν πολλές ευκαιρίες.
REUTERS / NIGEL RODDIS
4ος Ομιλος: Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Μάντσεστερ Σίτι δείχνει να έχει πρόβλημα. Στην πρώτη αγωνιστική έχασε από την Ρεάλ Μαδρίτης ενώ τώρα πήρε μετά βίας τον βαθμό της ισοπαλίας. Προς το παρόν βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου με συγκομιδή το βαθμό του αγώνα κόντρα στην Ντόρτμουντ.