Multimedia

EURO 2016: Πορτογαλία - Ουαλία 2-0

Τετάρτη, 06 Ιουλίου 2016 23:51

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος είναι η πρώτη φιναλίστ στο Euro 2016, στον δεύτερο τελικό της ιστορίας της σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά από εκείνον το 2004. Οι Ίβηρες νίκησαν στον πρώτο ημιτελικό την Ουαλία με 2-0 στη Λιόν με σκόρερ τους Κριστιάνο Ρονάλντο στο 50ό και Νάνι στο 53ο λεπτό και περιμένουν τον αντίπαλό τους στον τελικό της Κυριακής (10/7), που θα προκύψει από τον αυριανό αγώνα ανάμεσα στη Γερμανία και τη Γαλλία.

Το πρώτο ημίχρονο «συμπυκνώθηκε» στο οκτάλεπτο 16΄- 24΄. Την αρχή έκαναν οι Πορτογάλοι, όταν ύστερα από ωραίο «1-2» του Ρονάλντο με τον Ζοάο Μάριο, ο τελευταίος σούταρε δύο μέτρα άουτ από το δεξί δοκάρι του Χένεσι. Στο 19΄ και σε κομπίνα των Ουαλών σε κόρνερ, ο Λέντλεϊ βρήκε τον Μπέιλ στο ύψος του πέναλτι αλλά εκείνος σούταρε ψηλά, ενώ στο 23΄ ήταν και πάλι ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης που σούταρε ύστερα από ατομική προσπάθεια στην αγκαλιά του Ρούι Πατρίσιο. Στη συνέχεια το παιχνίδι ατόνησε ως το 44ο λεπτό, όταν στη σέντρα από δεξιά ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.