LIVE: Ιταλία - Αγγλία 3-2 στα πέναλτι (κ.δ., παράταση 1-1)

Κυριακή, 11 Ιουλίου 2021 21:00
Updated:12/07/2021 00:58
Pool via REUTERS/LAURENCE GRIFFITHS

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό από το naftemporiki.gr τον τελικό του EURO 2020, ανάμεσα σε Ιταλία και Αγγλία, στο Γουέμπλεϊ.

00:58Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Η Ιταλία σηκώνει το Κύπελλο στο Γουέμπλεϊ. Είναι το δεύτερο μετά το 1968, στον τέταρτο τελικό της, καθώς είχαν προηγηθεί οι ήττες το 2002 από τη Γαλλία (1-2) και το 2012 από την Ισπανία (0-4). Η Αγγλία έμεινε με το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1966, που επίσης είχε διοργανώσει. Καληνύχτα σας.

00:57Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Pool via REUTERS/FRANK AUGSTEIN
00:55Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Ταυτόχρονα, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι κράτησε τη δική του «σκουάντρα ατζούρα» αήττητη για 34ο αγώνα, με απολογισμό 27 νίκες κι επτά ισοπαλίες.

00:53Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Οι Άγγλοι δεν μπορούν ούτε στο γήπεδό τους! Ο Πίκφορντ έκανε ό,τι μπορούσε, ο Ντοναρούμα απέκρουσε τα δύο από τα τρία τελευταία πέναλτι ενώ ο Ράσφορντ έστειλε το δικό του στο δοκάρι. Τα «τρία λιοντάρια» συνέχισαν την «κατάρα» των πέναλτι...

REUTERS/CARL RECINE
00:51Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΝΤΟΝΑΡΟΥΜΑ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΙΤΑΛΙΑ!!!

00:50Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Το έπιασε ο Πίκφορντ. Η μπάλα στο δοκάρι από την απόκρουση και στα χέρια του.

00:49Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Αποκρούει ο Ντοναρούμα την εκτέκεση του Σάντσο!!!

Pool via REUTERS/PAUL ELLIS

3-2 με τον Μπερναρντέσκι η Ιταλία. Παράτολμη εκτέλεση, συρτή στο κέντρο της εστίας.

00:48Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Δοκάρι ο Ράσφορντ, στα ίσα οι ομάδες. Μπήκε για τα πέναλτι κι αστόχησε!!!

00:47Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Ισοφαρίζει σε 2-2 ο Μπονούτσι.

00:46Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Pool via REUTERS/JOHN SIBLEY

Ο Μαγκουάιρ γράφει το 2-1 για την Αγγλία.

00:45Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Αποκρούει το σουτ του Μπελότι ο Πίκφορντ.

00:40Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Ο πρώτος και τελευταίος τελικός μέχρι σήμερα που κρίθηκε στα πέναλτι ήταν το μακρινό 1976 (!) στη Γιουγκοσλαβία, που πήρε τον τίτλο η Τσεχοσλοβακία (5-3 τη Γερμανία, 2-2 κ.δ. και παράταση) με την περίφημη εκτέλεση του Άντον Πανένκα, που έμεινε στην Ιστορία.

00:38Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ. Το 1-1 παρέμεινε και η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης θα κριθεί στα πέναλτι.

00:36Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Pool via REUTERS/ANDY RAIN
00:34Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Φεύγουν Χέντερσον και Γουόκερ, μέσα Ράσφορντ και Σάντσο.

00:33Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Κόρνερ για την Ιταλία, αλλαγές για την Αγγλία. Επίσης για τα πέναλτι...

00:32Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

118΄ Ο Φλορέντσι στη θέση του Έμερσον. Για τα πέναλτι...

00:30Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

00:29Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Ο Γκρίλις είναι καλά...

00:28Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

«Δράστης» ήταν ο Ζορζίνιο.

00:27Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Στο έδαφος ο Γκρίλις, δέχθηκε άσχημο μαρκάρισμα.

00:25Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Pool via REUTERS/FACUNDO ARRIZABALAGA
00:22Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

107΄ Ο Μπεραναρντέσκι πέρασε την μπάλα από το τείχος σε εκτέλεση φάουλ, ο Πίκφορντ απέκρουσε ασταθώς αλλά μάζεψε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

00:20Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Οι θεατές είναι 67.173 στο Γουέμπλεϊ, σύμφωνα με την UEFA.

00:19Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Ξεκίνησε και το β΄ ημίχρονο του έξτρα ημίωρου.

00:17Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Κανένα όφελος για τα «τρία λιοντάρια» και ταυτόχρονα λήξη του α΄ ημιχρόνου της παράτασης.

00:16Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

105΄+2 Φάουλ σε καλή θέση για την Αγγλία.

00:12Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

00:08Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

99΄ Ο Γκρίλις στη θέση του Μάουντ.

00:07Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Η Ιταλία έκανε και την πέμπτη αλλαγή της, με τον Λοκατέλι στη θέση του Βεράτι, που έτρεξε πολύ και σήμερα.

00:05Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

97΄ Σουτ του Φίλιπς, συρτό, η μπάλα άουτ.

00:04Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Από την αρχή του β΄ ημιχρόνου η Ιταλία έχει πάρει την κατοχή της μπάλας, με τους Άγγλους να αδυνατούν να κάνουν κάτι γι΄ αυτό.

00:00Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

Ο Μαντσίνι έχει κάνει τέσσερις αλλαγές, ο Σάουθγκεϊτ δύο.

23:59Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

Ξεκίνησε η παράταση.

Action Images via Reuters/ED SYKES

Έτοιμος για συμμετοχή και ο Μπελότι. Πήρε τη θέση του Ινσίνιε.

23:58Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

Εν αναμονή της παράτασης, ας δούμε τη στατιστική της κανονικής διάρκειας, με πρώτη αναφερόμενη την Ιταλία: Κατοχή 64%-36%, τελικές 13-3, εύστοχες προσπάθειες 4-2, κόρνερ 2-4, φάουλ 16-7, οφσάιντ 2-1.

23:54Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

Τέλος η κανονική διάρκεια. Ο τελικός θα κριθεί στην παράταση.

23:53Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

90΄+6 Κάρτα στον Κιελίνι.

23:52Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

23:48Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

Έξι λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

23:43Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

86΄ Ο Μπερναρντέσκι στη θέση του Κιέζα, που τα έδωσε όλα και ήταν από τους κορυφαίους της Ιταλίας. Δεν μπορούσε όμως να συνεχίσει μετά τον τραυματισμό, δεν πατούσε καλά.

23:41Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

84΄ Κάρτα στον Ινσίνιε.

23:40Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

Προσωρινά εκτός ο Κιέζα για τις πρώτες βοήθειες.

23:37Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

Ως γενικό σχόλιο, θα πρέπει να επισημανθεί πως Κέιν και Στέρλινγκ είναι «αόρατοι» ως τώρα, αφού η τακτική των Ιταλών έχει αποκόψει εντελώς την τροφοδοσία των δύο Άγγλων φορ.

23:35Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

Να σημειωθεί πως το γκολ των Άγγλων έβαλε τέλος σε ένα απίθανο σερί της Ιταλίας: ήταν η πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβριο του 2020 και 18 συνεχείς αγώνες που οι «ατζούρι» δέχθηκαν πρώτοι γκολ!

23:32Κυριακή 11 Ιουλίου 2021

Ένα λεπτό πριν, στην μπαλιά του Μπονούτσι (από την άμυνα) ο Μπεράρντι κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε την έξοδο του Πίκφορντ, αλλά το απευθείας βολέ του έφυγε άουτ, σε μια πολύ μεγάλη στιγμή.

23:31Κυριακή 11 Ιουλίου 2021