LIVE: Βαλένθια - Άρσεναλ 2-4

Πέμπτη, 09 Μαΐου 2019 21:00
Updated:23:50
Action Images via Reuters/ANDREW BOYERS

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα-ρεβάνς της Άρσεναλ με τη Βαλένθια, που θα κρίνει ποια ομάδα θα προκριθεί στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ.

23:50Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Υπήρξε μια ένταση μεταξύ κάποιων παικτών μετά το σφύριγμα της λήξης, με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη της Άρσεναλ, Γκαμπριέλ Παουλίστα. Τέλος πάντων, η Άρσεναλ επιστρέφει σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από 13 χρόνια. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος θα είναι παρών στον τελικό του Μπακού, στις 29 Μαΐου. Καληνύχτα σας.

23:48Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

ΛΗΞΗ: Βαλένθια - Άρσεναλ 2-4.

23:47Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

23:46Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Έξοχη εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της Άρσεναλ, ασίστ του Μχιταριάν και ο στράικερ των Λονδρέζων ξετίναξε τον ουρανό των διχτύων του Νέτο από πλάγια δεξιά.

23:44Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

88΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-4 με χατ-τρικ του Ομπαμεγιάνγκ.

23:42Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Να σημειωθεί ότι ο Έμερι έχει κατακτήσει τρεις συνεχείς φορές το Europa League ως προπονητής της Σεβίλης. Τώρα θα έχει την ευκαιρία να το κάνει και με την Άρσεναλ.

23:36Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

79΄ Ο Ματέο Γκουεντούτσι αντί του Λούκας Τορέιρα. Έκλεισε τις αλλαγές του και ο Ουνάι Έμερι.

23:34Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Εφόσον η Άρσεναλ προκριθεί, που είναι βέβαιο, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο στη διοργάνωση, η οποία είχε ξεκινήσει ως Κύπελλο UEFA. Οι «κανονιέρηδες» είχαν παίξει το 2000 στον τελικό της Κοπεγχάγης, χάνοντας με 4-1 στα πέναλτι από τη Γαλατασαράι (0-0 κ.δ. και παράταση).

23:31Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Ο Φεράν Τόρες έχει πάρει τη θέση του Γκέδες.

23:28Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

23:27Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

72΄ Ο Σάντι Μίνα αντί του Ροντρίγκο Μορένο.

71΄ Ο Μουστάφι στη θέση του Κολάσινατς, που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.

23:26Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Ο Νάιλς έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ομπαμεγιάνγκ πρόλαβε τον Γκαράι και σκόραρε με προβολή, φτάνοντας κι αυτός τα δύο γκολ απόψε στο «Μεστάγια».

23:25Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

69΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-3 η Άρσεναλ με τον Ομπαμεγιάνγκ.

23:21Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

65΄ Ένα πολύ δυνατό σουτ του Γκαράι από μακριά, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

23:18Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

62΄ Ο Μχιταριάν παίρνει τη θέση του Οζίλ, που φαίνεται να δυσανασχετεί με την αλλαγή του.

23:16Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Πολύ ωραίο παιχνίδι και απόψε.

23:15Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Ο στράικερ της Βαλένθια σκόραρε το δεύτερο τέρμα του απόψε, αφού έβαλε το σώμα στην πορεία της μπάλας στο σουτ του Ροντρίγκο.

23:14Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

58΄ ΓΚΟΟΟΟΛ 2-2 ο Γκαμεϊρό.

23:12Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

56΄ Ο Σολέρ στη θέση του Πιτσίνι, στην πρώτη αλλαγή της Βαλένθια.

23:11Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

23:08Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Εν τω μεταξύ, στο Λονδίνο η Άντραχτ ισοφάρισε την Τσέλσι με τον Γιόβιτς, στο 49΄.

23:07Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Τρίτο γκολ του Γάλλου στα δύο ματς απέναντι στη Βαλένθια, που μέσα στην περιοχή κοντρόλαρε, γύρισε, σούταρε κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νέτο. Σαφές προβάδισμα για την Άρσεναλ.

23:06Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

50΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-2 με τον Λακαζέτ.

22:41Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

43΄ Κίτρινη κάρτα στον Γκαγιά, για «θέατρο».

22:38Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

39΄ Τεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ, με τον Λακαζέτ να «σημαδεύει» το δεξί δοκάρι μετά από κούρσα και γύρισμα του Ομπαμεγιάνγκ από τα δεξιά.

22:34Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

35΄ Τρομερή εκτέλεση του Παρέχο, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ.

22:33Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

34΄ Φάουλ στον Γκέδες από τον Τορέιρα. Εξαιρετική θέση για τον Ντάνι Παρέχο.

22:32Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

32΄ Ωραία προσπάθεια των παικτών της Άρσεναλ κατέληξε σε σουτ του Ομπαμεγιάνγκ από τον άξονα, στο ύψος της περιοχής, αλλά ο Νέτο μπλόκαρε σταθερά.

22:30Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Στον αγώνα του «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 28΄ απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με γκολ του Λόφτους-Τσικ.

22:29Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

27΄ Η Βαλένθια επιμένει. Νέο σουτ, του Παρέχο αυτή τη φορά, η μπάλα άουτ.

22:24Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

25΄ Μόνος σε εκτέλεη κόρνερ ο Ομπαμεγιάνγκ, πολύ άστοχη όμως η κεφαλιά του.

22:23Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Η Βαλένθια χρειάζεται δύο γκολ για να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση. Η Άρσεναλ σκόραρε στην πρώτη τελική της στο παιχνίδι.

22:22Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

23΄ Σουτ του Βας στην κίνηση, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

22:21Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

22:18Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Ο Τσεχ έκανε βολέ ο Λακαζέτ κέρδισε την κεφαλιά και ο Ομπαμεγιάνγκ με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε, νικώντας τον Νέτο.

22:16Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

17΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-1 με τον Ομπαμεγιάνγκ.

22:15Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

16΄ Νέα απειλή για την εστία του Τσεχ, με το σουτ του Μορένο να φεύγει ελάχιστα άουτ.

REUTERS/SERGIO PEREZ
22:14Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Ο Γάλλος στράικερ των «νυχτερίδων» πέτυχε το 18ο γκολ σε 38 ευρωπαϊκές εμφανίσεις του και είναι δεύτερος σκόρερ στο Γιουρόπα Λιγκ, με μόλις δύο τέρματα πίσω από τον Ρανταμελ Φαλκάο. Όλα τα γκολ τα έχει πετύχει με τις Σεβίλη, Ατλέτικο Μαδρίτης και Βαλένθια.

22:11Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Ο Σάντρο Γκέδες πλευροκόπησε την άμυνα από αριστερά και σέντραρε περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κοσιενί, με τον Γκαμεϊρό να σκοράρει με κοντινή προβολή.

22:10Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

11΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-0 ο Γκαμεϊρό.

22:09Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

10΄ Ένα σουτ του Μορένο κόντραρε ο Σωκράτης και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσεχ.

22:08Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Πρώτη φάση για γκολ στο παιχνίδι, με τον Γκαγιά να δημιουργεί και τον Γκέδες να εκτελεί από θέση πλάγια αριστερά, αλλά η μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι του Τσεχ.

22:06Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Από άποψη ονομάτων αλλά και αγωνιστικής αξίας, πάντως, οι δύο αντίπαλοι είναι επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ.

22:05Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Η Βαλένθια απείλησε με κεφαλιά του Γκαγιά, που κόντραρε στον Κοσιελνί και πέρασε κόρνερ.

22:00Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Ξεκίνησε το ματς.

Διαιτητής είναι ο Ολλανδός Ντάνι Μακέλι.

21:59Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Ο Ουνάι Έμερι παρατάσσει τους Τσεχ, Μονρεάλ, Παπασταθόπουλο, Κοσιελνί, Μέιτλαντ-Νάιλς, Κολάσινατς, Τσάκα, Τορέιρα, Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ και Λακαζέτ.

21:58Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Η γηπεδούχος Βαλένθια θα ξεκινήσει με Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Παρέχο, Κοκλέν, Βας, Γκέδες, Ροδρίγο και Γκαμεϊρό.

21:57Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Η πρώτη και μοναδική είχε καταγραφεί στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης, την αγωνιστική περίοδο 1971-72, όταν τα παιχνίδια ήταν διπλά. Συγκεκριμένα, το πρώτο τρόπαιο στο θεσμό είχε κατακτήσει η Τότεναμ με αντίπαλο τη Γουλβς (2-1, 1-1).

21:56Πέμπτη 09 Μαΐου 2019

Σε περίπτωση επαλήθευσης του σεναρίου περί αγγλικού «εμφυλίου», αυτό θα συμβεί για δεύτερη φορά στη διοργάνωση, που αποτελεί τη συνέχεια του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Οι δύο ρεβάνς φιλοξενούνται απόψε σε «Μεστάγια» και «Στάμφορντ Μπριτζ».