LIVE: Γαλλία - Ρουμανία 2-1

Παρασκευή, 10 Ιουνίου 2016 22:00
Updated:23:54
REUTERS/John Sibley

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την πρεμιέρα του EURO 2016 ανάμεσα στην «οικοδέσποινα» του τουρνουά, Γαλλία, και τη Ρουμανία.

23:54Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Καλή σας νύχτα

Ο Ζιρού έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ντεσάμπ, ισοφάρισε πολύ γρήγορα ο Στάνκου και στο 89΄ ο Παγέτ με το εκπληκτικό τέρμα που σημείωσε χάρισε τους τρεις βαθμούς στους Γάλλους.

23:53Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Τέλος στο ματς. Η Γαλλία θα μπει με το... δεξί στο EURO 2016 που διοργανώνει και με το 2-1 επί της Ρουμανίας μπαίνει από νωρίς σε θέση οδηγού για την πρόκριση.

23:50Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Στο 91΄ ο Παγέτ δίνει την θέση του στον Σισοκό

23:48Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Ο Παγέτ με φοβερό σουτ στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι του Ταταρουσάνου και βάζει μπροστά τους «τρικολόρ» με 2-1

23:38Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Και οι 10 παίκτες της Ρουμανίας βρίσκονται κάτω από τη μεσαία γραμμή και αμύνονται μαζικά

23:36Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Κίτρινη κάρτα στον Πόπα στο 78'

Ο Ντεσάμπ βλέπει ότι η ομάδα του χρειάζεται να γίνει ακόμη πιο επιθετική και βγάζει έναν χαφ για να βάλει έναν καθαρόαιμο επιθετικό

23:35Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Βγαίνει ο Πογκμπά στο 77΄ και στην θέση του ο Μαρσιάλ

23:34Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Άλλα 15 λεπτά στο ματς, το 1-1 παραμένει ανάμεσα στη Γαλλία και στη Ρουμανία από τα γκολ των Ζιρού και Στάνκου

Όλα ξεκινούν από την αρχή

Αυτή την φορά ο Στάνκου θα νικήσει τον Λιορίς από το σημείο του πέναλτι και θα γράψει το 1-1 για την ομάδα του Ιορντανέσκου

Ισοφαρίζει η Ρουμανία στο 65΄

23:23Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Το κάνει ο Ματουϊντί στον Στάνκου

Πέναλτι για τη Ρουμανία στο 64΄

23:20Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Απειλεί η Ρουμανία στο 60΄ με την κεφαλιά του Αντόνε στο πρώτο δοκάρι να περνάει άουτ. Έχει πρόβλημα στα στημένα η Γαλλία

23:18Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Όπως φαίνεται από το τηλεοπτικό ριπλέι ο σέντερ φορ της Άρσεναλ μπορεί να έχει κάνει επιθετικό φάουλ στον Ταταρουσάνου, καθώς χρησιμοποιεί το αριστερό του χέρι κι εμποδίζει στην έξοδο τον τερματοφύλακα της Ρουμανίας.

23:17Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Ο Ζιρού είναι ο σκόρερ με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Παγέ. 1-0 μπροστά η Γαλλία

23:16Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

ΓΚΟΛ η Γαλλία στο 57΄

23:15Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Μεγάλη φάση για τη Γαλλία στο 56΄. Ο Πογκμπά έπιασε το σουτ από κοντά αλλά ο Ταταρουσάνου έδειξε την κλάση του

23:11Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Το σουτ του Ζιρού στο 52΄ μπλοκάρει ο Ταταρουσάνου

23:07Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Ο ίδιος παίκτης στο ξεκίνημα του αγώνα είχε αποτύχει να σκοράρει από πολύ κοντά

23:06Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Νέα τεράστια ευκαιρία χάνει ο Στάνκου για τη Ρουμανία. Στο 48΄ από το ύψος του πέναλτι εντελώς αμαρκάριστος έπιασε το σουτ κι έστειλε τη μπάλα άουτ

23:04Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

23:03Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

22:49Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Καλύτερη ήταν η Γαλλία στο πρώτο 45λεπτο, είχε περισσότερες φάσεις για να προηγηθεί, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Γκριεζμάν στο δοκάρι (14΄). Η ομάδα, όμως, που «άγγιξε» πρώτη το γκολ ήταν η Ρουμανία στο 4΄ με την απίστευτη απόκρουση του Λιορίς στην κοντινή προβολή του Στάνκου.

22:48Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Ημίχρονο στο «Σταντ ντε Φρανς»: Γαλλία-Ρουμανία 0-0

22:47Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Νέα ευκαιρία για τους Γάλλους, αυτή την φορά με την κεφαλιά του Ζιρού να περνάει άουτ

22:45Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Καλή στιγμή για τη Γαλλία στο 44΄ με τον Πογκμπά να μη μπορεί να πιάσει το σουτ μέσα από την περιοχή

22:34Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

REUTERS/CHRISTIAN HARTMANN
22:30Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Τριάντα λεπτά συμπληρώθηκαν στο «Σταντ ντε Φρανς» και το 0-0 παραμένει ανάμεσα στη Γαλλία και στη Ρουμανία.

22:28Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Το σουτ του Πογκμπά στο 27΄ έφυγε άουτ

22:19Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

22:16Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Έχουν αρχίσει να πιέζουν οι «τρικολόρ», που στα τελευταία λεπτά βγαίνουν με άνεση στην επίθεση. Οι Ρουμάνοι έχουν χάσει κάπως τη συνοχή τους

22:15Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Ο Γκριεζμάν από πολύ κοντά με κεφαλιά σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Ταταρουσάνου. Από πολύ κοντά έχασε τεράστια ευκαιρία ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης

22:14Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Δοκάρι για τη Γαλλία στο 14΄

22:11Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Με τη συμπλήρωση του 10λεπτου η Γαλλία απειλεί για πρώτη φορά με την κεφαλιά του Ζιρού να περνάει άουτ μετά τη σέντρα του Παγέ.

22:10Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Πλησιάζουμε στο 10ο λεπτό και οι Ρουμάνοι στέκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, έχουν κλείσει τους διαδρόμους από τα πλάγια και στη μεσαία γραμμή κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα

22:05Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Τεράστια ευκαιρία χάνει ο Στάνκου στο 4΄ να ανοίξει το σκορ για τη Ρουμανία. Από πολύ κοντά απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Λιορίς να κάνει τεράστια επέμβαση

22:00Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Σέντρα στο EURO 2016

21:59Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Λιορίς και Κίρικες οι δύο αρχηγοί ανταλάσσουν τα αναμνηστικά και σε λίγα λεπτά θα σφυρίξει ο Κασάι

21:58Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Στιγμιότυπο από την τελετή έναρξης.

21:57Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Περίπου 80.000 οπαδοί στο επιβλητικό γήπεδο του Παρισιού, στη συντριπτική πλειοψηφία τους οπαδοί της Γαλλίας

21:55Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Η φαντασμαγορική τελετή έναρξης πλησιάζει προς το τέλος της και σε λίγο θα ξεκινήσει το ματς.

Ο Πρόεδρος της Γαλλίας Φρανσουά Ολάντ χαιρετά κατά της τελετή έναρξης του Euro 2016.

REUTERS/Christian Hartmann
21:28Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Διαιτητής της αποψινής αναμέτρησης είναι ο Ούγγος, Βίκτορ Κασάι με βοηθούς του τους, Γκιόρκι Ρινγκ και Βένσελ Τοτ.

21:27Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Στα αντίστοιχα τεστ οι Ρουμάνοι μέτρησαν 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα από την Ουκρανία με 3-4 (εντός). Επικράτησαν με 5-1 της Γεωργίας και 1-0 της Λιθουανίας (εντός έδρας), ενώ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το Κονγκό (1-1) και με την Ισπανία (0-0).

21:25Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Μία μόλις ήττα (από την Αγγλία με σκορ 0-2) γνώρισε η Γαλλία στα 5 τελευταία φιλικά που έδωσε. Στα άλλα 4 οι «πετεινοί» έκαναν το 4Χ4 με 3-2 επί της Ολλανδίας (εκτός), 4-2 επί της Ρωσίας (εντός), 3-2 επί του Καμερούν (εντός) και 3-0 επί της Σκοτίας (εντός έδρας).

21:23Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Σε 12 επίσημα ματς που έχουν συναντηθεί στο παρελθόν, Γαλλία και Ρουμανία, οι «τρικολόρ» μετρούν 5 νίκες, 5 τελείωσαν ισόπαλα, ενώ 2 νίκες έχουν οι Βαλκάνιοι. Τα τέρματα είναι 15 για τη Γαλλία και 9 για τη Ρουμανία.

21:18Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ και ο Άνχελ Ιορντανέσκου συναντώνται ξανά μετά το EURO 1996. Τότε ο σημερινός τεχνικός των «τρικολόρ» ήταν διεθνής και αγωνιζόταν στη μεσαία γραμμή και ο Ρουμάνος προπονητής είχε αναλάβει για πρώτη φορά τα ηνία της εθνικής ομάδας της πατρίδας του.

21:16Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016

21:15Παρασκευή 10 Ιουνίου 2016