Κυριακή, 06 Σεπτεμβρίου 2015 00:26

EURO 2016: Πρωτιά για Ισπανία, απίστευτη ανατροπή η Ελβετία

Η Ισπανία έπιασε από τη νύχτα του Σαββάτου κορυφή στον 3ο όμιλο, καθώς επικράτησε στο Οβιέδο της Σλοβακίας με 2-0 παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα που είχε υποστεί στη Ζίλινα και φτάνοντας την αντίπαλό της στην πρώτη θέση, την οποία μοιράζονται έχοντας από 18 βαθμούς.

Οι παίκτες του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε "καθάρισαν" το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ζόρντι Άλμπα σκόραρε μόλις στο 5ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Αντρές Ινιέστα με πέναλτι στο 30΄.

Στη διεκδίκηση μιας από τις πρώτες δύο θέσεις παραμένει η Ουκρανία, που ακολουθεί σε απόσταση τριών βαθμών τους προαναφερόμενους (15) μετά τη νίκη με 3-1 (7΄ Κράβετς, 30΄ Γιαρμολένκο, 40΄ πεν. Κονοπλιάνκα - 62΄ πεν. Κορνιλένκο) επί της Λευκορωσίας, ενώ την έκπληξη της βραδιάς δημιούργησε το Λουξεμβούργο, που νίκησε την ΠΓΔΜ 1-0 με το γκολ του Τιλ στις καθυστερήσεις.

Στον 5ο όμιλο, η Ελβετία έφτασε σε μια επική ανατροπή παρότι έως το 80΄ έχανε στην έδρα της 0-2 από τους Σλοβένους, που είχαν σκοράρει με τους Νοβάκοβιτς στο 45΄ και Σέζαρ στο 48΄.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν ξεψυχήσει και οι Σλοβένοι το πλήρωσαν με μια οδυνηρή ήττα, καθώς ο Ντρμιτς μείωσε στο 80΄, ο Στόκερ ισοφάρισε στο 84΄ και ξανά ο Ντρμιτς, στις καθυστερήσεις, έδωσε μια "παραμυθένια" νίκη στην ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς.

Για τον 7ο όμιλο, η Αυστρία πήρε μεν δύσκολη νίκη (1-0) επί της Μολδαβίας με γκολ του Γιουνούζοβιτς στο 52΄ αλλά αύξησε τη διαφορά από τη Σουηδία (είχε χάσει από τη Ρωσία 1-0) στους 7 βαθμούς και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Το Μαυροβούνιο, τέλος, επικράτησε 2-0 (38΄ Μπετσιράι, 56΄ Γιόβετιτς) του Λιχτενστάιν και με τους 8 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει εξακολουθεί να διεκδικεί την τρίτη θέση, που οδηγεί στα μπαράζ πρόκρισης.