Σάββατο, 05 Σεπτεμβρίου 2015 13:18

Η Αργεντινή "σκόρπισε" 7-0 τη Βολιβία

Η Βολιβία ήταν η άτυχη που "πλήρωσε τα σπασμένα" για την ήττα της Αργεντινής στον τελικό του Κόπα Αμέρικα.

Στον πρώτο αγώνα της μετά την ήττα από τη Χιλή, φιλικό έστω, η "αλμπισελέστε" του Χεράρδο Μαρτίνο διέλυσε με 7-0 τους Βολιβιανούς στο Χιούστον, με τον Λιονέλ Μέσι να μπαίνει στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 65ο λεπτό και να σκοράρει δις (67΄, 75΄).

Πριν από τον "ψύλλο" το ίδιο είχαν κάνει οι Εζεκιέλ Λαβέτσι (6΄, 41΄), Σέρχιο Αγουέρο (34΄, 59΄), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό ο Άνχελ Κορέα.

Σε άλλους φιλικούς αγώνες, οι ΗΠΑ νίκησαν το Περού στην Ουάσινγκτον με 2-1 (59΄ πεν., 69΄ Άλτιντορ - 20΄ Τσάβες), η Ουρουγουάη επικράτησε 1-0 εκτός έδρας του Παναμά με γκολ του Κρίστιαν Στουάνι στο 82΄, ενώ στο Σολτ Λέικ Σίτι της Γιούτα το Μεξικό αναδείχθηκε ισόπαλο 3-3 (40΄ Εσκιβέλ, 56΄ αυτ. Πελτιέρ, 85΄ Ερέρα - 7΄ Γκλεν, 39΄ Κάμινγκς, 69΄ Τζόουνς) με το Τρίνινταντ και Τομπάγκο.