Τετάρτη, 02 Σεπτεμβρίου 2015 23:37

Στίβος: Τέταρτος ο Φιλιππίδης στο μίτινγκ της Ζυρίχης

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Κώστας Φιλιππίδης στο μίτινγκ του άλματος επί κοντώ, το οποίο πραγματοποιήθηκε απόψε σε κεντρικό σημείο της Ζυρίχης, μία ημέρα πριν από τον πρώτο τελικό της σειράς αγώνων Diamond League.

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Κώστας Φιλιππίδης στο μίτινγκ του άλματος επί κοντώ, το οποίο πραγματοποιήθηκε απόψε σε κεντρικό σημείο της Ζυρίχης, μία ημέρα πριν από τον πρώτο τελικό της σειράς αγώνων Diamond League.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερο άλμα εκείνο στα 5.67μ., ύψος που ξεπέρασε με την τρίτη προσπάθεια κι ενώ είχε ξεκινήσει από τα 5.57μ. Μετά τα 5.67μ. ο Φιλιππίδης δοκίμασε αλλά απέτυχε στα 5.77 μέτρα.

Νικητής αναδείχθηκε ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Πεκίνου Σον Μπαρμπέρ με 5.92μ., ενώ δεύτερος με 5.67μ ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ και τρίτος με το ίδιο ύψος ο Ραφαέλ Χολζντέπε, αμφότεροι με καλύτερες προσπάθειες από τον Φιλιππίδη.