Σάββατο, 11 Ιουλίου 2015 23:14

Βόλεϊ: Νέα νίκη της Εθνικής με Ρουμανία

Διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στη Ρουμανία η Εθνική Ανδρών, που ύστερα από το χθεσινό 3-0 επικράτησε και σήμερα, με 3-1, στον Εύοσμο, στην πρεμιέρα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στον Β΄ όμιλο του European League 2015.

Ο Σωτήρης Δρίκος αλλά και ο Ντανούτ Πάσκου έκαναν από δύο αλλαγές στο βασικό σχήμα αλλάζοντας διαγώνιο και ακραίο, ωστόσο αυτές οι αλλαγές δεν φάνηκαν να επηρεάζουν την ελληνική ομάδα.

Στο πρώτο σετ η Ρουμανία ακολουθούσε από σχετική απόσταση ως το 14-12, αλλά τότε τα σερβίς του Φράγκου και η κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων επέτρεψαν στην Εθνική να τρέξει ένα σερί 8-0 μετατρέποντας το σκορ σε 22-12 και φτάνοντας εύκολα στο 1-0.

Διαφορετική ήταν εικόνα στο 2ο σετ, με τις ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η Εθνική είχε σταθερά το προβάδισμα, όμως αυτή τη φορά το σερβίς της ήταν εύκολη υπόθεση για την υποδοχή των Ρουμάνων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 16-17, έφτασαν στο +2 με τον Ενέ (18-20) και τελείωσαν το σετ με δύο μπλοκ που έκαναν το 19-21, 19-23.

Το τρίτο σετ, με τον Αρμενάκη αντί του Τζιουμάκα στη διαγώνιο, ήταν ελληνικός... μονόλογος, που ξεκίνησε πάλι με τα σερβίς του Φράγκου τα οποία μετέτρεψαν το 5-4 σε 10-4, για να εκτοξευτεί η διαφορά στο 21-8 με άσο του Κοκκινάκη.

Εξίσου εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση της Εθνικής και στο τελευταίο σετ, καθώς το 2-2 έγινε 7-2 με συνεχή μπλοκ και τους Ρουμάνους να μην μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αφού η Ελλάδα είχε βρει πια ρυθμό κι έφτασε με άνεση στη νίκη.