Πέμπτη, 04 Ιουνίου 2015 22:17

Μπάσκετ: Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός θα είναι και φέτος το ζευγάρι που θα αναμετρηθεί για τον τίτλο του πρωταθλητή στην Α1 Ανδρών, με τη σειρά των τελικών να ξεκινά την Κυριακή (7/6) στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο «Αλεξάνδρειο» τον Άρη με 79-62, έκαναν το 3-1 στους ημιτελικούς απέναντι στους «κίτρινους» και με πλεονέκτημα έδρας θα διεκδικήσουν τον τίτλο απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλό τους, ενώ ο Άρης θα παίξει με τον ΠΑΟΚ για τις θέσεις 3-4, με το πλεονέκτημα να ανήκει στον «Δικέφαλο» και τα παιχνίδια να ξεκινούν επίσης την Κυριακή.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν μακριά από τις απαιτήσεις του αγώνα. Ο Άρης προηγήθηκε 8-4  και 12-6, οι  προσωπικές ενέργειες των Σπανούλη και Λοτζέσκι έφεραν το 12-11 αλλά ο Άρης έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 18-16.

Οι «κίτρινοι» ξέφυγαν και με +5 (25-20) στα πρώτα λεπτά της β΄ περιόδου, όταν όμως η πειραϊκή ομάδα ξεκίνησε να πιέζει ισοφάρισε, προσπέρασε με τις εμπνεύσεις του Βασίλη Σπανούλη που από σήμερα είναι ο πρώτος «ερυθρόλευκος» σε ασίστ στην ιστορία του συλλόγου και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 43-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έσφιξε κι άλλο την άμυνά του, έφτασε τη διαφορά στο +10 και από εκεί και ύστερα έφτασε άνετα στους 17 πόντους την «ψαλίδα» (59-42), ενώ με ένα 7-0 στην τέταρτη περίοδο έγινε το +21 (72-51) και το παιχνίδι κρίθηκε.