Τετάρτη, 27 Μαΐου 2015 20:11

Μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός «γονάτισε» (98-53) τον Άρη

Εμφατικό ξεκίνημα έκανε στους ημιτελικούς της Α1 Ανδρών ο Ολυμπιακός, συντρίβοντας τον (ελλιπή) Άρη με 98-53 στο ΣΕΦ, στον πρώτο αγώνα της σειράς.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετικό πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν, με τους Ντάνστον και Λαφαγέτ να σημειώνουν από 17 και τον πρώτο να αναδεικνύεται σε MVP της αναμέτρησης.

Για τον Άρη, από τον οποίο έλειψε πολύ ο Νέιμικ κάτω από τα καλάθια, ο Βεζένκοφ είχε 12 και ο Πάσαλιτς 11 πόντους. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Παρασκευή 29 Μαΐου, επίσης στο ΣΕΦ, στις 18:30.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με διαφορά 10 πόντων (15-5), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 31-12 και το ημίχρονο 52-25. Ο Άρης δεν μπορούσε να βρει το δρόμο για το καλάθι, «στραγγαλισμένος» από την άμυνα του Ολυμπιακού αλλά και την έλλειψη λύσεων, η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε και τελικά «κάθισε» στο +45.