Δευτέρα, 25 Μαΐου 2015 20:13

Football League: Επέστρεψε στη Σούπερ Λίγκα η ΑΕΚ

Την επιστροφή στη Σούπερ Λίγκα ύστερα από δύο χρόνια περιπλάνησης στις μικρότερες Εθνικές κατηγορίες (Γ΄ Εθνική, Football League) πανηγυρίζει από σήμερα η ΑΕΚ.

Η Ένωση χρειαζόταν ένα βαθμό απέναντι στον Ηρακλή για να διασφαλίσει και μαθηματικά την προαγωγή της, κέρδισε όμως τρεις και επιστρέφει θριαμβευτικά έχοντας εκτός απροόπτου εξασφαλίσει και την πρώτη θέση στα πλέι οφ της Β΄ Εθνικής.

Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής, το οποίο φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ, σημείωσε ο Ανάκογλου στο 59ο λεπτό. Αναφορικά με τον Γηραιό, που είδε τη διαφορά από τον τρίτο Απόλλωνα Σμύρνης να μειώνεται  στους 9 βαθμούς, θα πρέπει να περιμένει ακόμη τουλάχιστον μία αγωνιστική για να βεβαιωθεί ότι θα ακολουθήσει το δρόμο της ΑΕΚ

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία», από την πλευρά της, χάρις σε τέρμα του μόνιμου σκόρερ της Ανγκούλο, στο 45ο λεπτό, πέρασε με νίκη 1-0 από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου, ενώ η Λάρισα νίκησε στο Αλκαζάρ την Παναχαϊκή με το ίδιο σκορ, με γκολ του Πίντο στο 38΄.