Παρασκευή, 15 Μαΐου 2015 09:29

ΝΒΑ: Ανατροπή και ισοφάριση για το Χιούστον

Με... επική ανατροπή το Χιούστον νίκησε 119-107 τους ΛΑ Κλίπερς, ισοφάρισε σε 3-3 τη σειρά των μεταξύ τους αγώνων και όλα θα κριθούν στο 7ο και τελευταίο ματς που θα διεξαχθεί στην έδρα των «Ρόκετς».

Μέχρι και 19 πόντους βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι «ρουκέτες» στην έδρα των Κλίπερς (70-89), ωστόσο, η φαινομενικά εύκολη νίκη, που ισοδυναμούσε με πρόκριση, των γηπεδούχων δεν ήρθε. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν πάθος στο παρκέ και με τον Τζον Σμιθ να πετυχαίνει 14 πόντους στην τελευταία περίοδο (3 τρίποντα) ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα κι έχουν, πλέον, το «πάνω χέρι».

Το επί μέρους σκορ στο τέταρτο 12 λεπτο για λογαριασμό του Χιούστον ήταν 24-2. Ο Πολ με 31 πόντους και ο Γκρίφιν με 28 ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Λος Άντζελες.