Τρίτη, 12 Μαΐου 2015 12:52

NBA: Ισοφάριση με break για Γκόλντεν Στέιτ και Ατλάντα

Το Γκόλντεν Στέιτ επέστρεψε εντυπωσιακά στους ημιτελικούς της δυτικής περιφέρειας, καθώς έχανε ήδη με 2-1 από το Μέμφις και μια τρίτη ήττα θα έκανε περίπλοκη την κατάσταση για την κορυφαία ομάδα της κανονικής περιόδου.

Οι Γουόριορς ήταν εξαιρετικοί στον τέταρτο αγώνα και δεν άφησαν περιθώριο στους Γκρίζλις, τους οποίους νίκησαν εύκολα μέσα στην έδρα τους με 101-84, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο Στεφ Κάρι ξεπέρασε τη μετριότητα των περασμένων αγώνων και ήταν ο ηγέτης της ομάδας του σκοράροντας 33 πόντους, ενώ οι Ντρέιμοντ Γκριν και Κλέι Τόμπσον πρόσθεσαν από 16 και 15, αντίστοιχα.

Για τις «αρκούδες», ο Κώστας Κουφός χρησιμοποιήθηκε 5:25 λεπτά και κατέγραψε στη στατιστική του 2 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης έπαιξε 3 λεπτά και είχε 2 ασίστ κι ένα ριμπάουντ.

Το πλεονέκτημα της έδρας ξαναπήρε και η Ατλάντα στη σειρά με την Ουάσινγκτον, στα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας, ισοφαρίζοντας επίσης σε 2-2 μετά το 106-101 στην έδρα των Γουίζαρντς.

Οι Τζεφ Τιγκ, Πολ Μίλσαπ και Αλ Χόρφορντ με 26, 19 και 18 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι για τα «γεράκια», ενώ από την Ουάσινγκτον, που μάλλον έχασε τη μεγάλη ευκαιρία, κορυφαίος αναδείχθηκε ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 34 πόντους.