Σάββατο, 09 Μαΐου 2015 19:50

Αγγλία: Τίτλοι τέλους για Μπέρνλι

Η 36η αγωνιστική σηματοδότησε τον (και μαθηματικά) υποβιβασμό της Μπέρνλι, παρά την εκτός έδρας νίκη της στην έδρα της Χαλ, που «αυτοκτόνησε» χάνοντας ένα παιχνίδι από μια ουσιαστικά αδιάφορη ομάδα και κινδυνεύει πια να έχει την ίδια τύχη.

Το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού στο «Κίνγκστον» σημείωσε ο Ινγκς στο 62ο λεπτό. Η Νιούκαστλ έδωσε τέλος στο σερί των οκτώ συνεχών ηττών, ωστόσο πάλι δεν κατόρθωσε να νικήσει και μάλιστα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», μένοντας στο 1-1 με τη Γουέστ Μπρομ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα με τον Ανιτσέμπε στο 32΄, για να ισοφαρίσει ο Γκουτιέρες στο 41ο λεπτό. Οι «ανθρακωρύχοι» βρίσκονται δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και η θέση τους κάθε άλλο παρά ασφαλής είναι.

Αντίθετα, η εκπληκτική Λέστερ σημείωσε νέα νίκη με «θύμα» αυτή τη φορά τη Σαουθάμπτον, την οποία νίκησε 2-0 στο «Κινγκ Πάουερ» χάρις σε ισάριθμα τέρματα του Μαρέζ (7΄, 19΄) και ανήλθε στους τρεις βαθμούς πάνω από τη «διακεκαυμένη ζώνη».

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, με γκολ του Κλέβερλι στο 31΄ η Άστον Βίλα νίκησε τη Γουέστ Χαμ 1-0, ενώ η Στόουκ διέλυσε την Τότεναμ με 3-0 χάρις στα γκολ των Άνταμ (21΄), Ν΄ Ζονζί (32΄) και Ντιούφ (86΄).