Σάββατο, 02 Μαΐου 2015 17:06

Υδατοσφαίριση: Δεύτερος και τυπικά ο Εθνικός

Μετά από ένα απολαυστικό παιχνίδι, ο Εθνικός επικράτησε με 11-10 του ΠΑΟΚ στο «Παπαστράτειο» και πήρε – τυπικά – την 2η θέση στην κανονική περίοδο της Α1 (22η αγωνιστική) πίσω από τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο 8λεπτο, όταν οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 4-1 έβαλε τις βάσεις για να φτάσει στη νίκη, ωστόσο, στην τελευταία περίοδο ο «δικέφαλος» πίεσε για την ισοφάριση χωρίς τελικά να τα καταφέρει.

Με 54 βαθμούς οι Πειραιώτες κατετάγησαν δεύτεροι στην κανονική περίοδο και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στα πλέι οφ.

Οι Θεσσαλονικείς από την πλευρά τους «σφράγισαν» την 5η θέση και θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας στην έναρξη της πρώτης φάσης των πλέι οφ τον τέταρτο της κατάταξης (Παναθηναϊκό ή Βουλιαγμένη).

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 4-1, 2-5