Πέμπτη, 30 Απριλίου 2015 23:37

Η Έμπολι «ταπείνωσε» (4-2) τη Νάπολι

Η «ταπεινή» Έμπολι ήταν η ομάδα που έμελλε να προσγειώσει... ανώμαλα τους υπεροπτικούς Ναπολιτάνους, οι οποίοι γνώρισαν βαριά ήττα στο «Κάρλο Καστελάνι» από τους γηπεδούχους με 2-4.

Η Έμπολι προηγήθηκε 3-0 στο παιχνίδι των... αυτογκόλ, με τον Μακαρόνε να ανοίγει το σκορ στο 8΄, τον Μπρίτος να «εκτελεί» τον τερματοφύλακά του (Αντούχαρ) για το 2-0 στο 43΄ και τον Σαπονάρα να γράφει το 3-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 64ο λεπτό ο Λαουρίνι σκόραρε επίσης εις βάρος του δικού του γκολκίπερ (Σέπε), για να γίνει το 4-1 από νέο αυτογκόλ, του Αλμπιόλ αυτή τη φορά στο 82΄ και να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Χάμσικ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Η Νάπολι παρέμεινε στους 56 βαθμούς και την τέταρτη θέση ύστερα από 33 αγωνιστικές στο καμπιονάτο, ενώ η Έμπολι έφτασε στους 38 και μοιράζεται τη 14η θέση με την Ουντινέζε.