Παρασκευή, 24 Απριλίου 2015 09:04

ΝΒΑ: Ανατροπή και... 3-0 το Γκόλντεν Στέιτ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 πόντους διαφορά στην 4η περίοδο, το Γκόντεν Στέιτ με επική ανατροπή επικράτησε με 123-119 στην παράταση της Νέας Ορλεάνης και έκανε το 3-0 στη σειρά των πλέι οφ του ΝΒΑ.

Το 89-69 στο τέταρτο 12λεπτο υπέρ των Πέλικανς έδειχνε ξεκάθαρα ότι το 1-2 ήατν κοντά. Οι «πολεμιστές» και ο Στεφ Κάρι, όμως, είχαν εντελώς διαφορετική αόψη.

Με τρίποντο 2.8΄΄ πριν τη λήξη ο Κάρι έστειλε το ματς στην παράταση (108-108) κι από κει και πέρα όλα ήταν πιο απλά για τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στην 3η σερί νίκη επί της Νέας Ορλεάνης και να απέχουν ένα βήμα από την πρόκρισή τους για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Κάρι σταμάτησε στους 40 πόντους, ενώ ο Τόμπσον με 28 πρόσφερε πολύτιμες λύσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Άντονι Ντέιβις (29 πόντους, 15 ριμπάουντ), αλλά παράλληλα ο σέντερ των γηπεδούχων ήταν και ο μοιραίος τους παίκτης, καθώς αστόχησε σε μία βολή στο φινάλε της κανονικής διάρκειας κι εν συνεχεία ο Κάρι ισοφάρισε με τρίποντο.