Τρίτη, 21 Απριλίου 2015 19:43

Βόλεϊ: Εύκολα το 1-0 στον τελικό οι Γυναίκες του Ολυμπιακού

Εκκίνηση με το... δεξί έκανε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, τον οποίο νίκησε εύκολα στο κλειστό του Ρέντη με 3-0.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη σημείωσε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για να στεφθεί ο πρωταθλητής, τίτλο που κατέχουν οι ίδιες, με τη σειρά να μεταφέρεται στο κλειστό της Κυψέλης την Παρασκευή 24 Απριλίου για το δεύτερο παιχνίδι.

Ο αγώνας στο «Μελίνα Μερκούρη» υπήρξε ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο σετ, καθώς τα προηγούμενα δύο κατακτήθηκαν εύκολα με 25-17 και 25-19 από τις «ερυθρόλευκες», που με όπλο το σερβίς κέρδισαν συνολικά 11 άσους!

Οι αθλήτριες του Γιώργου Ρούση συμβάδισαν στο σκορ ως τον 15ο πόντο, στη συνέχεια όμως τρεις συνεχείς άσοι της Γιώτα άνοιξαν τη διαφορά στο +3 (18-15) και δημιούργησαν τη βάση για την κατάκτηση και του τελευταίου σετ, με 25-21.