Δευτέρα, 20 Απριλίου 2015 23:40

Ευρωλίγκα: Εφτάψυχος Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 με ΤΣΣΚΑ

Απάντηση στους... εμβριθείς αναλυτές και όσους πρόβλεπαν άνετη επικράτηση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πρόκριση από σήμερα στο φάιναλ-4 της Μαδρίτης έδωσε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» είχαν απόψε την ψυχή που τους έλειψε στους προηγούμενους δύο αγώνες στη ρωσική πρωτεύουσα, νίκησαν στο ΟΑΚΑ με 86-85, μείωσαν τη σειρά σε 2-1 και ανανέωσαν το ραντεβού τους με την «αρκούδα» για την Τετάρτη 22 Απριλίου στο ίδιο γήπεδο, με στόχο την ισοφάριση και την επιστροφή στη Μόσχα για τον πέμπτο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το αρχικό 5-12 και αργότερα από το 11-20, με τον Μαυροκεφαλίδη να μειώνει σε 14-20 με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου και τον Φώτση να δίνει προβάδισμα με 21-20 ολοκληρώνοντας σερί 10-0. Με τον Ντε Κολό όμως να σκοράρει «κατά ριπάς» και τον Παναθηναϊκό «μπλοκαρισμένο» ξανά, η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα δικό της σερί 11-0 και πέρασε με 21-31, αλλά εκεί «κόλλησε».

Φώτσης και Παππάς «τράβηξαν» το σκορ και με επιμέρους 13-3 το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο 34-34, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο με τρία συνεχή τρίποντα, εκ των οποίων τα δύο από τον Παππά, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 8 πόντους (45-37), ενώ η είσοδος του Χάινς στον αγώνα επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να μείνει όρθια, αν και στο 30΄ έχανε με 53-56.

Οι «πράσινοι» ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και στο 37΄ το ταμπλό έγραφε 74-65, αλλά ο εκπληκτικός Ουίμς έπαιζε λες και είχε βαλθεί να νικήσει μόνος του τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός μείωσε σε 77-75, ο Παππάς πέτυχε νέο τρίποντο και οι γηπεδούχοι, ψύχραιμοι και από τη γραμμή των βολών, έκαναν το 84-80.

Με τρίποντο του Τεόντοσιτς στα 12΄΄ πριν τη λήξη έγινε το 84-83, ο Διαμαντίδης με 1/2 βολές έκανε το 85-83, αλλά ο Χάινς ισοφάρισε στα 5΄΄ πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Παππάς κέρδισε το το φάουλ από τον Ουίμς, έβαλε τη μία βολή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ και αποτέλεσμα, αφού η ΤΣΣΚΑ δεν πρόλαβε καν να σουτάρει.