Κυριακή, 19 Απριλίου 2015 20:18

Έπιασε τη Λίβερπουλ η Τότεναμ

Έτοιμη να διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο είναι η Τότεναμ και το απέδειξε περνώντας εύκολα από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με νίκη 3-1 επί της Νιούκαστλ, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής.

Οι «ανθρακωρύχοι» δεν διάγουν την καλύτερη περίοδό τους στο πρωτάθλημα καθώς με τη σημερινή συμπλήρωσαν έξι σερί ήττες, όμως αυτό ουδόλως μειώνει την επιτυχία των «πετεινών».

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο προηγήθηκε με γκολ του Νάσερ Τσαντλί στο 30΄ και δεν επηρεάστηκε από την ισοφάριση που πέτυχε ο Τζακ Κόλμπακ, στο πρώτο λεπτό της επανάληψης.

Η Τότεναμ ξαναπήρε προβάδισμα με τον Κρίστιαν Έρικσεν στο 53΄ και έφτασε στο τελικό σκορ στις καθυστερήσεις με το 20ό φετινό γκολ του Χάρι Κέιν στο πρωτάθλημα (συνολικά 30ό για φέτος), που επέτρεψε στον νεαρό Άγγλο επιθετικό να φτάσει στην πρώτη θέση των σκόρερ τον Σέρχιο Αγουέρο.

Η Τότεναμ έφτασε στους 57 βαθμούς και μοιράζεται την πέμπτη θέση με τη Λίβερπουλ, που όμως έχει αγώνα λιγότερο, ενώ η Νιούκαστλ βρίσκεται στους 35 (14η) και χρειάζεται ακόμη κάποιους βαθμούς για να σιγουρέψει τη θέση της στην κατηγορία.