Τετάρτη, 15 Απριλίου 2015 23:35

Champions League: Μεγάλη Πόρτο, 3-1 την Μπάγερν

Παρακαταθήκη για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έβαλε απόψε η Πόρτο, που με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε στο «Ντραγκάο» με 3-1 την Μπάγερν και θα παίξει στη ρεβάνς του Μονάχου, στις 21 Απριλίου, για να υπερασπιστεί ένα πολύ καλό πλεονέκτημα.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές Γερμανίας, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα γκολ του Κουαρέσμα. Η αρχή έγινε στο 2΄, όταν ο Νόιερ υπέπεσε σε πέναλτι επί του Τζάκσον Μαρτίνες ρισκάροντας την κόκκινη κάρτα και ο Πορτογάλος διεθνής έγραψε το 1-0 από τα 11 μέτρα.

Επτά λεπτά αργότερα ο Κουαρέσμα εκμεταλλεύτηκε μεγάλο λάθος του Ντάντε και αφού προχώρησε πλάσαρε ψύχραιμα τον τερματοφύλακα της Μπάγερν για το 2-0. Αφού σταδιακά συνήλθαν από το σοκ, οι Βαυαροί πέτυχαν να μειώσουν με πλασέ του Τιάγκο Αλκάνταρα στο 28΄ και να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Στο 34΄ η Μπάγερν κινδύνεψε να δεχθεί και τρίτο γκολ, όταν στη σέντρα – σουτ του Άλεξ Σάντρο ο Νόιερ έχασε την μπάλα, που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο διεθνής τερματοφύλακας την μπλόκαρε στη συνέχεια.

Η Πόρτο συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και αφού στο 57΄ ο Νόιερ έκανε σπουδαία απόκρουση στην προβολή του Ερέρα, στο 65΄ έφτασε στο 3-1 με τον «δαιμόνιο» Τζάκσον Μαρτίνες, ύστερα από νέο λάθος της γερμανικής άμυνας.