Δευτέρα, 06 Απριλίου 2015 12:28

NBA: Ο «βρυχηθμός» των Σπερς τρομάζει τους Γουόριορς

Το Γκόλντεν Στέιτ είναι η καλύτερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο κι αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς, όμως στα πλέι οφ η κατάσταση θα είναι διαφορετική.

Το Σαν Αντόνιο έστειλε λοιπόν «μήνυμα» στους Γουόριορς ότι αν θέλουν να κατακτήσουν τον τίτλο που κατέχουν οι Σπερς θα πρέπει να ξεμπερδέψουν μαζί τους, κι αυτό μόνο εύκολο δεν θα είναι.

Με εξαιρετική εμφάνιση που θύμισε τις περυσινές, τότε που η ομάδα τους πετούσε προς το πρωτάθλημα,οι Τεξανοί νίκησαν εύκολα (107-92) παύοντας το νικηφόρο σερί των 12 αγώνων που μετρούσαν οι «πολεμιστές», με τους Λέοναρντ και Ντάνκαν να σκοράρουν 26 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Χαρές και στην Ιντιάνα για την επιστροφή του Πολ Τζορτζ ύστερα από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού. Ο άσος των Πέισερς γνώρισε την αποθέωση και όχι άδικα, καθώς η επιστροφή του συνδυάστηκε με νίκη (112-89) απέναντι στο Μαϊάμι, με τον ίδιο να παίζει 14 λεπτά με απολογισμό 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο Κλίβελαντ, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε το πρώτο σετινό «τριπλ νταμπλ» οδηγώντας τους «ιππότες» στη νίκη με 99-94 επί του Σικάγο με τους 20 πόντους, τις 12 ασίστ και τα 10 ριμπάουντ που κατέγραψε στη στατιστική του.