Σάββατο, 04 Απριλίου 2015 16:43

Μοναδική «παράσταση» από Άρσεναλ, 4-1 τη Λίβερπουλ

Η Άρσεναλ έδωσε μια μοναδική παράσταση ενώπιον του «εκστασιασμένου» κοινού της στο «Εμιρέιτς», διαλύοντας τη Λίβερπουλ με 4-1 στο ντέρμπι της και φτάνοντας στους 63 βαθμούς ύστερα από 31 αγωνιστικές στην πρέμιερ λιγκ.

Οι «κανονιέρηδες» προσπέρασαν τη Μάντσεστερ Σίτι (61 β.) και μείωσαν σε τέσσερις τους βαθμούς της διαφοράς από την πρωτοπόρο Τσέλσι, που όμως έχουν αντίστοιχα ένα και δύο παιχνίδια λιγότερα, ενώ η Λίβερπουλ έμεινε στους 54.

Ο θρίαμβος των γηπεδούχων βασίστηκε σε ένα «μαγικό» οκτάλεπτο στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπελερίν να ανοίγει το σκορ στο 37΄, τον Οζίλ να διπλασιάζει στο 40΄ και τον Σάντσες να γράφει το 3-0 στο 45΄.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν τις αξιοποίησε. Στο 76΄ ο Χέντερσον μείωσε με πέναλτι, αλλά στο 84΄ ο Τσαν αποβλήθηκε συνεχίζοντας την κατάρα των αποβολών για την ομάδα του και στο 90΄ ο Ζιρού πέτυχε ένα έξοχο γκολ, με αριστερό βολέ, για το τελικό 4-1.