Κυριακή, 29 Μαρτίου 2015 14:53

Μπάσκετ: Φορτσάρει για την 4η θέση η ΑΕΚ

Η...ξέφρενη πορεία της ΑΕΚ προς την πρώτη τετράδα συνεχίζεται. Με κορυφαίο τον Καρλ Ίνγκλις (18π.) η Ένωση επιβλήθηκε του Άρη στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 93-77 και πλησίασε στον -1 το σημερινό της αντίπαλο, που βρίσκεται στην 4η θέση.

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα πανηγύρισαν σε 5ο σερί παιχνίδι, ενώ κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στο «Αλεξάνδρειο» (είχαν χάσει με 11 πόντους διαφορά, 75-86), οπότε σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερούν των «κιτρίνων», που έχουν σαφώς πιο δύσκολο πρόγραμμα καθώς έχουν να παίξουν με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στην Θεσσαλονίκη.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα 15 λεπτά, με τον Άρη να στέκεται πολύ καλά απέναντι στην Ένωση και να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, Τρία διαδοχικά τρίποντα, όμως, από τους Ντελινικάιτις, Αθηναίου και Χέρστον, σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των παικτών του Πρίφτη στην επίθεση, έδωσαν... αέρα 11 πόντων στην ΑΕΚ (42-31) περίπου 2.50΄΄ πριν το ημίχρονο.

Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι είχαν μία σημαντική απώλεια. Ο Ντελινικάιτις μετά από το λέι απ που έκανε κι έδωσε στην ΑΕΚ τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (+11) τραυματίστηκε και έφυγε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια. Ο Λιθουανός υπέστη διάστρεμμα και δεν κατάφερε να επιστρέψει, ωστόσο, οι συμπαίκτες του είχαν βρει ρυθμό και με το νέο τρίποντο του Ινγκλις το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται 48-35.

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να «μαζέψουν» τη διαφορά στο τρίτο 10λεπτο, όταν μείωσαν στο -3, αλλά γρήγορα η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις και άρχισε ξανά να ξεφεύγει με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» το ματς στην τελευταία περίοδο, όταν πήρε και πάλι διψήφια διαφορά (87-74) περίπου 1.30΄΄ πριν το τέλος.

Σε ένα ακόμη ματς οι κορυφαίοι των «κιτρινόμαυρων» ήταν οι «συνήθεις ύποπτοι», Μενσά-Μπονσού (16π.) και Καρλ Ίνγκλις (18), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Αθηναίου που τελείωσε το ματς με 14 πόντους.

Από τον Άρρη κορυφαίος ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 23 πόντους.