Παρασκευή, 27 Μαρτίου 2015 21:53

Ευρωλίγκα: Κακός ο Παναθηναϊκός, αλλά νίκησε τη Γαλατασαράι με 86-84

Η τραγική αμυντική βραδιά του Παναθηναϊκού στο «Αμπντί Ιπεκτσκί» δεν του στοίχισε, καθώς με… όπλο τα τρίποντα και την αστοχία των Τούρκων στο τέλος από τη γραμμή των βολών, οι «πράσινοι» επικράτησαν πολύ δύσκολα της Γαλατασαράι με 86-84 και με την 2η εκτός έδρας νίκη τους (7η συνολικά) στο Top 16 της Ευρωλίγκας έκαναν ένα ακόμη βήμα για την πρόκρισή τους στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Με 5/7 τρίποντα στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα κατάφερε 5 λεπτά πριν τη λήξη να πάρει σαφέστατο προβάδισμα νίκης, αλλά και πάλι παρουσίασε τάσεις αυτοχειρίας.

Η «Γαλατα» των 7 παικτών, με το Γιανγκ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του (24π.) κόντραρε στα ίσια τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, γνώρισε άλλη μία ήττα (έχει αποκλειστεί εδώ και καιρό). Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου σε ένα ματς που είναι «τελικός», καθώς με νίκη το «τριφύλλι» θα «σφραγίσει» την πρόκρισή του στους προημιτελικούς της Ευρωλίγκας με νετζαβαντάζ έδρας.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο 10λεπτο, αν και στο ξεκίνημά του εμφάνισε τα γνωστά αμυντικά του κενά μέσα στη ρακέτα.

Γρήγορα, όμως, οι «πράσινοι» μετέφεραν το παιχνίδι στην «καρδιά» της άμυνας των Τούρκων, όπου οι Μπατίστα και Γκιστ έκαναν ό,τι ήθελαν (6 πόντους ο πρώτος και 4 ο δεύτερος). Με δύο στα δύο τρίποντα του Διαμαντίδη η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +9 (18-9), αλλά με γρήγορο 4-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-18. Η ελληνική ομάδα, όμως, συνέχισε να ελέγχει το ματς κι έκλεισε την περίοδο στο +7 (23-16).

Με σερί 11-0 η Γαλατά μετέτρεψε το εις βάρος της 16-25 σε 27-25, με τον Ιβάνοβιτς να κρατάει στον πάγκο στην 2η περίοδο τους Διαμαντίδη, Γκιστ, Μπατίστα και σε μεγάλο μέρος το Γιάνκοβιτς. Παρ’ όλα αυτά οι «πράσινοι» μπήκαν στ’ αποδυτήρια προηγούμενοι 40-38.

Στην τρίτη περίοδο ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς «έριξε» στο ματς τους Διαμαντίδη, Γκιστ, Μπατίστα, Γιάνκοβιτς και με δύο σερί τρίποντα του Αμερικανού ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 πόντους (51-41), ωστόσο, τα παιδαριώδη λάθη των παικτών του έβαλαν ξανά τους Τούρκους στο παιχνίδι (49-53) με τον Μαυροβούνιο έξαλλο να καλεί ταιμ άουτ.

Με το Διαμαντίδη εκτός με 3 φάουλ και το Μπατίστα στον πάγκο γιατί έχανε λέι απ (!) και το Γιανγκ να κάνει… πάρτι στη ρακέτα του Παναθηναϊκού, η Γαλατά πέρασε μπροστά με 59-57, ο Μαυροκεφαλίδης ισοφάρισε και όλα κρίθηκαν στο τέταρτο 10λεπτο.

Η προσωπική άμυνα των παικτών του «τριφυλλιού» συνέχισε να μην αποδίδει, οι Τούρκοι πήγαν γρήγορα στη γραμμή των φάουλ, ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν υπολογίζει το Μπλους. Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Λετονού και νωρίτερα άλλα δύο του Γιάνκοβιτς κι ένα του Γκιστ, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 76-67 περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη, παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης.

Οι «αυτοκτονικές τάσεις», όμως, που παρουσίασε η ομάδα του Ιβάνοβιτς συνεχίστηκαν παρά το γεγονός ότι ξέφυγε με 11 πόντους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια των «πρασίνων» μείωσαν στον πόντο και όλα κρίθηκαν στις βολές, όπου ο Κάρτερ 7 δεύτερα πριν το τέλος αστόχησε και στις δύο με αποτέλεσμα να «γραφτεί» το τελικό 84-86.