Κυριακή, 15 Μαρτίου 2015 18:21

Η Κιέβο «σκότωσε» το ευρωπαϊκό όνειρο της Τζένοα

Η Κιέβο δημιούργησε την έκπληξη της 27ης αγωνιστικής στο καμπιονάτο, καθώς επικράτησε στο «Λουΐτζι Φεράρις» της γηπεδούχου Τζένοα με 2-0 και «ψαλίδισε» πολλές από τις ελπίδες των Γενοβέζων για ευρωπαϊκή έξοδο.

Την αναμέτρηση έκρινε ο 25χρονος επιθετικός Αλμπέρτο Παλόσκι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του ξεκινώντας το προσωπικό «σόου» του στο 49ο λεπτό και ολοκληρώνοντάς το στο 68ο.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο οποίος ανήκει στην Τζένοα αλλά αγωνίζεται δανεικός στην Κιέβο, έμεινε στον πάγκο της ομάδας του Ρολάντο Μαράν, που με τους τρεις βαθμούς απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Από εκεί και ύστερα, ο Ορέστης Καρνέζης διατήρησε απαραβίαστη την εστία της Ουντινέζε, που πήρε 0-0 από την Αταλάντα στο «Ατλέτι ατζούρι ντ΄ Ιτάλια» του Μπέργκαμο, με τον Παναγιώτη Κονέ να μένει στον πάγκο των «φριουλάνι» του Αντρέα Στραματσόνι

Πολύ εύκολο απόγευμα, αντίθετα, είχε η Σασουόλο απέναντι στην ουραγό και καταδικασμένη Πάρμα, την οποία νίκησε 4-1 στο «Τσιτά ντελ Τρικολόρε» της Εμίλια-Ρομάνια.

Ο Νίκολα Σανσόνε πέτυχε δύο γκολ (24΄, 36΄) για το συγκρότημα του Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο, ενώ το «καρέ» ολοκλήρωσαν οι Ντομένικο Μπεράρντι με πέναλτι στο 61΄ και Σιμόνε Μισιρόλι στο 65΄. Για τους «παρμέντσι» είχε ισοφαρίσει ο Άντι Λίλα στο 26ο λεπτό.