Παρασκευή, 13 Μαρτίου 2015 21:27

Ευρωλίγκα: «Πλήρωσε» το άθλιο πρώτο μέρος στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός

Ήττα που τον βάζει σε περιπέτειες ακόμη και για την πρόκρισή του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας υπέστη στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός από τη Ζαλγκίρις με 76-70, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Top 16.

Η μεγαλειώδης εμφάνιση του Νίκου Παππά στο παιχνίδι (21π.) δεν ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στο «τριφύλλι» που έκανε σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, αλλά «πλήρωσε» το τραγικό πρώτο 20λεπτο που είχε, διάστημα στο οποίο βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 14 πόντους με άθλια ποσοστά στην επίθεση.

Πλέον, για τον Παναθηναϊκό τα πάντα θα παιχτούν στο εντός έδρας ματς με την Άλμπα Βερολίνου, όπου οι «πράσινοι» με νίκη θα βρεθούν «αγκαλιά» με το εισιτήριο της πρόκρισης.

Για τη Ζαλγκίρις ήταν η 4η νίκη σε 10 παιχνίδια, χάρις στην οποία οι Λιθουανοί διατηρούν τις ελπίδες πρόκρισης στους προημιτελικούς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν… απών στο πρώτο ημίχρονο, ιδιαίτερα στην επίθεση. Οι «πράσινοι» χωρίς καθαρό μυαλό και με έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους διαφορά στο 16΄ (32-20), με την ελληνική ομάδα στο πρώτο μέρος να έχει 7 λάθη και διασωθέντες τους Μπατίστα (10π.) και Παππά με 7 πόντους.

Με δύο… κολλητά τρίποντα του Τσέρι η διαφορά υπέρ των Λιθουανών έφτασε στην ανώτερη τιμή της (38-25) για να κλείσει το 20λεπτο με τους γηπεδούχους στο +11 (39-28), απέναντι σε έναν τραγικό Παναθηναϊκό που είχε το Σλότερ με 2 πόντους, το Διαμαντίδη με 1 και άποντο το Γκιστ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να κατεβάζει τη διαφορά στο -6 (42-36) με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γιάνκοβιτς και το πρώτο καλάθι του Γκιστ.

Με νέα «βόμβα» του Παππά έξω από τα 6.75 η διαφορά έπεσε στο -3 (42-39) και με νέο καλάθι του Γκιστ έγινε το 42-41. Οι Λιθουανοί ξέφυγαν προς στιγμή με 50-43, αλλά ο Νίκος Παππάς ήταν σε μεγάλο βράδυ και με δύο απανωτά τρίποντα (16π.) μείωσε και πάλι στον πόντο (52-51).

Δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ο Παππάς με μία βολή ισοφάρισε (52-52), ενώ με δύο τρίποντα εκατέρωθεν οι δύο ομάδες έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο σε απόλυτη… ισορροπία (55-55).

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να «βαδίζουν» χέρι-χέρι και 5 λεπτά πριν τη λήξη όλα ήταν μοιρασμένα (64-64).

Το προβάδισμα που πήρε η ελληνική ομάδα με το καλάθι του Παππά (64-66) δεν κράτησε πολύ καθώς με 2 τρίποντα του Μιλάκνις οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά με 70-66 περίπου 2.5 λεπτά πριν το φινάλε, διαφορά που δεν μπόρεσε να καλύψει ο Παναθηναϊκός, που γνώρισε την 5η του ήττα.