Δευτέρα, 09 Μαρτίου 2015 19:22

Μπάσκετ: «Ξεμούδιασε» με Ρέθυμνο ο Ολυμπιακός

Μια πολύ καλή δοκιμή ενόψει του επικείμενου ντέρμπι κορυφής στην Ευρωλίγκα με την Ούλκερ έκανε απόψε ο Ολυμπιακός με αντίπαλο το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ, του οποίου επικράτησε με 80-60 στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 19ης ημέρας στην Α1 Ανδρών.

Μια πολύ καλή δοκιμή ενόψει του επικείμενου ντέρμπι κορυφής στην Ευρωλίγκα με τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ έκανε απόψε ο Ολυμπιακός με αντίπαλο το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ, του οποίου επικράτησε με 80-60 στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 19ης ημέρας στην Α1 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν τη 18η φετινή νίκη τους στη διοργάνωση και εξακολουθούν να ηγούνται της κούρσας στην κανονική διάρκεια, απέναντι σε έναν αντίπαλο που προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (21-16) και ήταν κοντά στο ημίχρονο (37-43).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ράθυμα και παρότι προηγήθηκαν 13-10 με επιμέρους σκορ 9-0 οι Κρήτες έφτασαν στο υπέρ τους 13-19. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 26-25 χάρη σε 2/2 βολές του Σλούκα, για να ακολουθήσουν 5 διαδοχικοί πόντοι του Πρίντεζη για το 31-25.

Ο ΑΓΟΡ πάντως είχε λύσεις στην επίθεση με τους Σίμπσον, Σάφτεναρ, Φαγιέ και πλησίασε στο καλάθι (48-46), αλλά οι Σπανούλης, Πρίντεζης, Σλούκας έτρεξαν σερί 8-0 (56-46) και παρά τις προσπάθειες των Κράβιτς και Κουμπούρα η διαφορά παρέμεινε διψήφια στο 30΄ (61-50).

Με επτά συνεχείς πόντους στις αρχές της 4ης περιόδου, ο Λοτζέσκι έκανε το 73-54 και έριξε στο… καναβάτσο τον ΑΓΟΡ, για να «γράψει» ο Καββαδάς το 79-54 ολοκληρώνοντας σερί 15-0 για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, από το 64-54 και ύστερα.