Πέμπτη, 05 Μαρτίου 2015 23:38

Ευρωλίγκα: Τέταρτη φετινή νίκη της Μπαρτσελόνα με Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έχασε απόψε από την Μπαρτσελόνα για τέταρτη φορά στους ισάριθμους φετινούς αγώνες του από τους «μπλαουγκράνα», από τους οποίους ηττήθηκε με 77-81 στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» βρίσκονται πια στην τέταρτη θέση του 5ου ομίλου στο Top-16 της Ευρωλίγκας ύστερα από εννέα αγωνιστικές (5 νίκες - 4 ήττες) και κινδυνεύουν ακόμη και με αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι εξουδετέρωσαν τον Τόμιτς στην αρχή και κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο, με τους ψηλούς τους να ηγούνται της επίθεσης (8 πόντοι ο Μπατίστα στο δεκάλεπτο).

Έτσι, στο 7΄ πήραν διαφορά επτά πόντων (18-11) και παρά την είσοδο του Ναβάρο ο ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (21-16).

Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Ντούσαν Ιβάνοβιτς «πελάγωσαν» αμυντικά, έχασαν εύκολα καλάθια και με τον Ναβάρο να ευστοχεί από κάθε γωνία βρέθηκαν στο ημίχρονο στο -10 (32-42).

Στη συνέχεια τη... σκυτάλη πήρε ο Πλάις, που ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να περιορίσει και με έξι συνεχείς πόντους έφερε την Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο στο +5 (57-52) και λίγο αργότερα στο +7  (63-56).

Οι γηπεδούχοι όμως επέστρεψαν χάρις στην άμυνά τους και στο 38ο λεπτό βρέθηκαν στο -2 (73-75) με τρίποντο του Γκιστ, αλλά το καλάθι του Ντόελμαν στην επόμενη φάση αποδείχθηκε «μαχαιριά».