Κυριακή, 01 Μαρτίου 2015 21:26

Βόλεϊ: Χέρι-χέρι ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός πέρασαν τα εμπόδια των ΑΕΚ (εκτός) και Ορεστιάδας (εντός έδρας) με 3-1 και 3-0 αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 κι εξακολουθούν να δίνουν μεγάλη μάχη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο (ισοβαθμούν στην κορυφή με 47 βαθμούς με 53-18 στα σετ).

O «δικέφαλος» του Βορρά αν και πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-17, χαλάρωσε στη συνέχεια με αποτέλεσμα η Ένωση να ισοφαρίσει γρήγορα (25-23). Η απώλεια αυτή ανάγκασε τους Θεσσαλονικείς να σοβαρευτούν και να πάρουν τα δύο επόμενα με 25-13 και 25-19, φτάνοντας στη νίκη με 3-1.

Μεγάλο ματς έγινε στην Θεσσαλονίκη, όπου ο Άρης νίκησε στο ται μπρέικ την Κηφισιά με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων δεν το έβαλε κάτω κι έστειλε το ματς στο ται μπρέικ. Εκεί οι Θεσσαλονικείς αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με 15-13 πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη.