Κυριακή, 01 Μαρτίου 2015 20:02

Μπάσκετ: «Κατοστάρα» η ΑΕΚ με Πανελευσινιακό (105-80)

Με τον Ίνγκλις να κάνει... πάρτι έξω από τα 6.75μ η ΑΕΚ διέλυσε τον Πανελευσινιακό στο ΟΑΚΑ με 105-80, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 18ης αγωνιστικής της Α1.

Με τον Ίνγκλις να κάνει... πάρτι έξω από τα 6.75μ η ΑΕΚ διέλυσε τον Πανελευσινιακό στο ΟΑΚΑ με 105-80 , στο προτελευταίο χρονικά ματς της 18ης αγωνιστικής της Α1.

Η «σεμνή τελετή» είχε λάβει τέλος από το πρώτο μέρος στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάεων. Οι παίκτες του Ντούσαν Σάκοτα με καλή άμυνα και το «πολυβόλο», Καρλ Ίνγκλις, να έχει 86% στα τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο (6/7 σουτ), πήραν γρήγορα μεγάλη διαφορά στο σκορ η οποία έφτασε στο +21  (62-41) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Καναδός σούτινγκ γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (8/9 τρ., 89%) σε περίπου 23 λεπτά συμμετοχής αναγκάζοντας τον κόσμο και τους συμπαίκτες του να τον αποθεώσουν. Εξαιρετικός σε ένα ακόμη ματς ήταν ο Μενσά-Μπονσού με 19 πόντους (7/9 διπ).

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας των παικτών της ΑΕΚ δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Θριάσιου να αντιδράσει κι έτσι γνώρισε μία ακόμη... φυσιολογική ήττα. Ο Λούμπι με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος για το συγκρότημα του Τζίμη Κουστένη, που με 23 βαθμούς παρέμεινε στην προτελευταία θέση του πίνακα (ισοβαθμεί με τα Τρίκαλα).