Κυριακή, 01 Μαρτίου 2015 15:51

Νίκη για Λίβερπουλ στο ντέρμπι με Μάντσεστερ Σίτι

Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής στην πρέμιερ λιγκ, καθώς επικράτησε της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στο «Άνφιλντ».

Το αποτέλεσμα φέρει τους «κόκκινους» στους 48 βαθμούς, μόλις δύο πίσω από την τρίτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ άφησε τους «πολίτες» καθηλωμένους στους 55 πόντους, πέντε λιγότερους από την πρωτοπόρο Τσέλσι που έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε στο σκορ με εξαιρετικό σουτ του αρχηγού Τζόρνταν Χέντερσον στο 11΄, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία η Σίτι λίγο αργότερα με τον Κουν Αγουέρο, όταν ο Αργεντινός άσος «σημάδεψε» το δοκάρι του Σιμόν Μινιολέ και να ισοφαρίσει τελικά με τον Έντιν Τζέκο στο 26΄.

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε μεγάλες ευκαιρίες και τελικά την είσοδο στην πρώτη πεντάδα «υπέγραψε» με ακόμη ένα εκπληκτικό σουτ ο Φελίπε Κουτίνιο στο 75ο λεπτό.