Σάββατο, 28 Φεβρουαρίου 2015 19:17

Ο Ρούνεϊ λύτρωσε τη Γιουνάιτεντ

Στην τρίτη θέση της πρέμιερ λιγκ ξαναβρέθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά (δύσκολη, πάντως) νίκη επί της Σάντερλαντ με 2-0 στο «Όλντ Τράφορντ», με την Άρσεναλ που ακολουθεί να έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

Οι «μαύρες γάτες» κρατούσαν πολύ καλά ως το 64ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Μπράουν στη φάση που καταλογίστηκε πέναλτι στον Φαλκάο. Ο Ρούνεϊ ευστόχησε από τα 11 μέτρα στο 66΄ και ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 85ο λεπτό.

Αντίθετα, η Άστον Βίλα έχασε για έβδομη συνεχή φορά και κινδυνεύει με υποβιβασμό μετά την ήττα με 0-1 (37΄ Σισέ) στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» από τη Νιούκαστλ.

Πάντοτε στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής η Κρίσταλ Πάλας νίκησε εκτός έδρας τη Γουέστ Χαμ με 3-1 (41΄, 63΄ Μάρεϊ, 51΄ Νταν - 76΄ Βαλένσια) και η Σουόνσι επικράτησε επίσης εκτός την Μπέρνλι 1-0 με αυτογκόλ του Τρίπιερ στο 65΄.

Η Στόουκ νίκησε 1-0 τη Χαλ με το γκολ του Κράουτς στο 71΄ και  Γουέστ Μπρομ επιβλήθηκε της Σαουθάμπτον με το ίδιο σκορ, χάρις στο τέρμα του Μπεραχίνο από το 2ο λεπτό.