Πέμπτη, 26 Φεβρουαρίου 2015 23:32

Ευρωλίγκα: Ήττα για Παναθηναϊκό στο Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην τρίτη ήττα του στο Top-16 της Ευρωλίγκας, επικρατώντας των «πράσινων» με 73-70 στο Τελ Αβίβ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής΄στον 5ο όμιλο, με την οποία ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος στη διοργάνωση.

Το θετικό, πάντως, για την ομάδα του Ντούσαν Ιβάνοβιτς είναι ότι διατήρησε τη διαφορά των επτά πόντων με την οποία η ελληνική ομάδα είχε επικρατήσει στον αγώνα του ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -6 στο 7ο λεπτό (14-8) αλλά απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-9 για το προσπέρασμα στο σκορ (16-17 στο 9΄), όμως η έλλειψη διάρκειας στην άμυνά τους έφερε στο -5 (22-17) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Δύο σερί τρίποντα από Παππά και Γιάνκοβιτς «μάζεψαν» τη διαφορά (32-27), αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πρασίνων» και με σερί 6-0 εξασφάλισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (38-27 στο 18΄).

Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς βρήκαν το χέρι τους από την περιφέρεια στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο με εξαιρετική άμυνα και 3/4 εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75 ολοκλήρωσαν στο 25΄ επιμέρους σκορ 3-11 και επέστρεψαν, μειώνοντας σε 43-41.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -2 (54-52) και κρατήθηκε εκεί ως το 36΄, όταν ο Φώτσης μείωσε με τρίποντο σε 64-63. Ο Γκιστ έκανε το 68-65 στο 38΄, αλλά το λάθος του Γιάνκοβιτς στην επόμενη φάση και ένα χαμένο του λέι απ στο 39΄, με το σκορ στο 69-66 δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν τη νίκη.